Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Gondolkodásra képes élő agyat nyomtattak ki 3D printerrel

Amerikai kutatók egy új lézeres technikát próbáltak ki, melynek eredményeképp sikerült 3D nyomtató segítségével élő, funkcionáló egéragyat előállítaniuk laboratóriumi körülmények között.

...svg content...Twenty20
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A mesterséges úton kitenyésztett ganglionok és neuronok két napon keresztül életben maradtak, így kijelenthető, hogy 3D nyomtatással élőlények alapvető szerveit képesek „legyártani” a tudósok – olvasható a Science Daily beszámolójában.

Habár ezekkel a neuronokkal elősegíthetnék a neurodegeneratív rendellenességekkel küzdő páciensek gyógyulását, hiszen ki lehetne cserélni az elhasználódott sejteket, kutatók mégis más célokat tűztek ki maguk elé. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

A korszakalkotó technológia szülőatyja, a Concordia Egyetem PhD hallgatója, Hamid Orimi elmondta, főként létfontosságú szervek transzplantációjánál lehet előnyös a 3D nyomtatás, ezáltal lerövidülhetnek a várólisták, hiszen donorok helyett laboratóriumban tenyésztett szervekkel menthetnek életet.

Tudósok abban reménykednek, hogy a mesterséges agysejtek révén előrelendíthetik az orvostudomány bizonyos szakágainak kutatási folyamatait, hiszen ezeket a neuronokat bármikor előállíthatják anélkül, hogy emberi szöveteket kellene boncolást követően beszerezniük.

Ezen felül az állatkísérleteket is lecsökkenthetik, nem beszélve arról, hogy a klinikai tesztek eredményeit szintén pontosíthatják, mivel a 3D nyomtatott sejtek szinte teljesen azonosak az eredeti humán szövetekkel.