Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,83 Ft
Euró
390,36 Ft
Font
456,90 Ft
Bitcoin
60,669 $

Felfedezték a Naprendszer leggyorsabb aszteroidáját

A hatalmas űrbéli szikladarab olyannyira közel van a Naphoz, hogy a felszínén még az ólom is felolvadna.

NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Carnegie Tudományos Intézet kutatója, Scott Sheppard fedezte fel az egy kilométer átmérőjű 2021 PH27 aszteroidát, ami nagyjából 113 földi nap alatt kerüli meg a Naprendszer központi csillagát.

Ennél kevesebb idő csupán a Merkúrnak kell ahhoz, hogy megkerülje a Napot, a csillaghoz legközelebb található bolygónak ugyanis mindössze 88 nap szükséges e táv megtételéhez. Soron kívül Beismerte a gyógyszergyártó, hogy vérrögöt okozhat a Covid-oltóanyaga

Amint a 2021 PH27 megközelíti a Napot, 482 Celsius-fokra hevülhet fel, ami akár ahhoz is elég magas hőmérséklet, hogy a felületére helyezett ólom olvadásnak induljon.

Az aszteroida az elkövetkező évmilliók során egyre gyakrabban keresztezheti a Merkúr és a Vénusz pályáját, és minden valószínűség szerint e két bolygóba csapódhat valamikor a távoli jövőben, illetve az is elképzelhető, hogy végül a Nap fogja felemészteni.

Kutatók szerint az űrszikla a Mars és a Jupiter között található kisbolygóövből származik, és a gravitációs húzóerők révén került ki a Naprendszer szabad terébe, ahol végül Nap körüli pályára állt.

Csillagászok most azon dolgoznak, hogy meghatározzák az aszteroida sebességét, így nemsokára pontos adatokkal szolgálhatnak arról, milyen eszméletlen gyorsasággal száguldozik a kozmikus szikladarab a bolygórendszerünkben.