Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

„Vörös vonal”: a tálibok szerint az amerikaiaknak számolniuk kell a következményekkel, ha maradnak Afganisztánban

A tálibok augusztus 15-én ragadták magukhoz a hatalmat Afganisztánban, amikor egy több hónapos offenzívát követően szinte harc nélkül elfoglalták a fővárost, Kabult. A harcosok azt hangoztatták, hogy minden országgal baráti kapcsolatokat szeretnének, és hangsúlyozták, hogy a tálibokat „el kell ismernie” a nemzetközi közösségnek.

...svg content...Fotó: Twitter/Al Jazeera English
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Sky Newsnak adott, hétfőn közzétett interjújában Suhail Shaheen tálib szóvivő számos égető kérdésre összpontosított, köztük az amerikai csapatkivonásra, az afgánok evakuálására és a nők jogaira. Mivel az amerikai katonai kivonulás határideje már ketyeg, Shaheen súlyos következményekre figyelmeztetett egy esetleges hosszabbítás esetén.

„Ez egy vörös vonal. Biden elnök bejelentette, hogy augusztus 31-én kivonják katonai erőiket. Ha tehát meghosszabbítják, az azt jelenti, hogy meghosszabbítják a megszállást, miközben erre semmi szükség” Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

– mondta a tálibok szóvivője.

Hangsúlyozta, hogy a militáns csoport „nemet” mondana, ha az Egyesült Államok vagy az Egyesült Királyság „további időt kér az evakuálások folytatásához, különben annak következményei lesznek”. A szóvivő szerint:

„Ez (a csapatkivonási határidő meghosszabbítása) bizalmatlanságot fog kelteni közöttünk. Ha szándékukban áll folytatni a megszállást, az heves reakciót fog kiváltani”.

Korábban a Telegraph arról számolt be, hogy a G7-ek keddi találkozóján Boris Johnson brit miniszterelnök azt fogja szorgalmazni, hogy Biden halassza el az amerikai erők Afganisztánból való kivonását.

Azt írták, hogy brit miniszterek napok óta nyomást gyakorolnak az Egyesült Államokra, hogy fontolják meg a csapatkivonás elhalasztását, hogy enyhítsék a kabuli repülőtérre nehezedő nyomást.

Biden a maga részéről újságíróknak elmondta, hogy tárgyalások folynak amerikai katonai tisztviselőkkel arról, hogy az afganisztáni evakuálási missziót esetleg az augusztus 31-i határidőn túlra is meghosszabbítsák.

Tálib szóvivő: az afgánok „virágzó életet” akarnak

Arra a kérdésre, hogy az afgánok miért tesznek meg mindent azért, hogy elhagyják az országukat most, hogy a tálibok kerültek ott hatalomra, Shaheen azt mondta, hogy „nem arról van szó, hogy aggódnak vagy félnek”.

„Nyugati országokban akarnak letelepedni, és ez egyfajta gazdasági migráció, mivel Afganisztán egy szegény ország, és az afgán lakosság 70 százaléka a szegénységi küszöb alatt él, ezért mindenki nyugati országokban akar letelepedni, hogy jólétben élhessen. Nem arról van szó, hogy félnek”

– állította.

Azzal kapcsolatban, hogy a szóvivő visszautasította azokat a felvételeket, amelyek azt mutatják, hogy a tálibok megpróbálnak leszámolni az egyszerű emberekkel és a korábbi kormánytagokkal, a szóvivő „hamis híreknek” minősítette azokat, és közölte:

„Biztosíthatom Önöket, hogy ellenfeleink sok olyan jelentést közölnek, amelyek nem a valóságon alapulnak”.

A nők semmit sem veszítenek a tálibok uralma alatt, állítja a szóvivő

Shaheen külön kitért a nők jogaira, és hangsúlyozta, hogy a tálibok uralma alatt „semmit sem fognak veszíteni”.

„Csak ha nincs hidzsábjuk, akkor lesz hidzsábjuk… a nőknek ugyanazokkal a jogokkal kell rendelkezniük, mint más országokban, de hidzsábbal”

– mondta.

Elmondása szerint a tanárnők és az újságírónők újra munkába álltak Afganisztánban, mondván, hogy „semmit sem veszítettek”.

Ennek ellenére a korábbi jelentések arról szóltak, hogy sok afgán nő fél visszatérni a munkába, vagy arra utasították őket, hogy maradjanak otthon. A Sky News idézte Najla Ayoubi afgán bírónőt és aktivistát, aki szerint tálib harcosok nemrég felgyújtottak egy nőt mert „nem ízlett nekik a főztje”.

Shaheen hangsúlyozta, hogy nincs értelme a múltra gondolni, amikor arról kérdezték, mit mondanának a tálibok azoknak a családjainak, akik életüket adták Afganisztán támogatásáért.

„Elfoglalták az országunkat. Ha mi megszálljuk az országotokat, mit fogtok mondani nekem? Mit mondanátok, ha megölném az embereiteket az országotokban? Azt hiszem, minden ember sokat szenvedett. Vérontás. Pusztítás. De mi azt mondjuk, hogy a múlt az múlt. A múlt történelmünk része. Most a jövőre akarunk koncentrálni”

– jelentette ki.

A tálibok augusztus 15-én egy több hónapos offenzívát követően hatoltak be Kabulba, ami a polgári kormány összeomlását eredményezte. Asraf Ghani elnök Afganisztánból az Egyesült Arab Emírségekbe menekült, hogy „megakadályozza a vérontást”, ha a fegyveresek megrohamozzák a várost.

A tálibok politikai hivatalának vezetője, Abdul Ghani Baradar a hírek szerint a következő két hétben fogja bejelenteni a leendő afgán kormány kialakítására vonatkozó döntést.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.