Az USA kabuli nagykövetsége elégette az afgán menekültek útleveleit a tálibok hatalomátvétele előtt
Annak ellenére, hogy a Biden-kormány tisztviselői többször is azzal érveltek, hogy az Afganisztánban az elmúlt két hétben zajló események elkerülhetetlenek voltak, hangsúlyozták, hogy a Saigon hirtelen bukásával való összehasonlítás nem igazságos.
A múlt héten Kabulban az amerikai nagykövetség munkatársai sietve elhagyták a posztjukat, és felgyújtották az amerikai vízumért folyamodó afgán személyek útleveleit, valamint az amerikai zászlókat és logókat is – számolt be a Politico pénteken az afgán főváros múlt vasárnapi tálib hatalomátvételét megelőző eseményekről.
A 33 ember beszámolója alapján készült jelentés szerint az eszeveszett intézkedések múlt pénteken, augusztus 13-án kezdődtek, hogy kiürítsék az Egyesült Államok kabuli nagykövetségét, és kezdeményezzék a kényes dokumentumok és egyéb tárgyak úgynevezett „vészmegsemmisítését”, mivel a tálibok átvették az ellenőrzést a város külvárosai felett.
A diplomáciai létesítmény bejelentett kiürítését megelőzően, augusztus 12-én Biden elnök állítólag rendkívüli nemzetbiztonsági kabinetülést tartott, amelyen a hírszerzés tisztviselői közölték vele, hogy Kabul „heteken vagy napokon belül” eleshet, szemben az állítólag néhány nappal korábban érkezett értékeléssel, amely szerint a tálibok hatalomátvétele hónapokig, sőt akár két évig is eltarthat.
Lloyd Austin védelmi miniszter egyhangúlag elfogadott javaslata szerint amerikai erőket kellene bevetni azonnali hatállyal a nagykövetség kiürítéséhez és a tőle néhány kilométerre fekvő Hamid Karzai nemzetközi repülőtér védelméhez. A döntés jóváhagyásának pillanatát a Politico forrása „azt a k**va” pillanatként jellemezte.
A jelentésben idézett Andy Kim New Jersey-i demokrata képviselő szerint az elégetett afgán útlevelek megnehezítenék az érintettek azonosítását, amikor megpróbálnak elmenekülni az országból.
A követségi dolgozóknak kiosztott és a hírügynökség által megszerzett feljegyzés szerint a követség munkatársait arra is utasították, hogy semmisítsék meg az amerikai zászlókat és más, amerikai kormányzati jelzéssel ellátott tárgyakat, hogy megakadályozzák, hogy azokat a tálibok propagandatevékenységében használják fel.
A Daily Mail által idézett külügyminisztériumi szóvivő szerint azonban az ilyen dokumentummegsemmisítés „a kivonás során szokásos működési eljárás, hogy minimalizáljuk a lábnyomunkat és csökkentsük a megmaradó érzékeny anyagok mennyiségét”.
A megkérdezett tisztviselők továbbá megjegyezték, hogy a kormányzatban senki sem számított arra, hogy Asraf Ghani afgán elnök úgy menekül, ahogyan tette, mivel a kormányzat legmagasabb rangú tisztviselői „szinte minden nap” felvették vele a kapcsolatot, és a most már hivatalban lévő elnök „úgy képviseltette magát, mint aki hajlandó maradni és harcolni”.