Aranyban dúskál a Föld közelében keringő egyik legnagyobb kisbolygó
A Mars és Jupiter között található kisbolygóövben rengeteg olyan űrszikla kering, amely értékes fémeket tartalmaz, ezért nem véletlen, hogy tudósok szerint a jövőben az emberiség innen nyerheti ki a ritka kémiai elemeket.
A Ceres törpebolygót először Giuseppe Piazzi olasz csillagász fedezte fel, még 1801. január elsején, míg a Psychét néhány évtizeddel később, 1852-ben azonosították, ezt követték a Júnó, a Pallas és a Vesta kisbolygók.
Asztrofizikusok szerint a teljes egészében fémből álló Psyche a Naprendszer kialakulásának idejében keletkezett korai kőzetbolygónak aranyból álló magja lehet, és mivel lényegében lehámozták az állandó ütközések a kőzetréteget az égitestről, ezért csak a fémes belseje maradt meg – írta az Origo.
Csillagászok feltételezései alapján a kisbolygón több mint 700 trillió amerikai dollár értékű arany és platina lehet, ami eszméletlen mennyiségű pénz.
Hogy perspektívába helyezzük – ha összeszámoljuk a Psyche teljes arany- és platinakészletét, majd ezt arányosan elosztjuk a Föld lakói között, akkor minden egyes ember 91 milliárd dollárral gazdagodhatna.
A Hold tömegének egy tizenhatodát kitevő Psyche arany és platinakészletének értéke nyolcmilliószor nagyobb, mint a világgazdaság teljes értéke. Noha az űrbányászat még jóval inkább a távolabbi, mint sem a közeli jövő lehetősége, de érdekes belegondolni, vajon milyen hatást gyakorolna a világgazdaságra, ha valóban elárasztanák a Földet a Psyche értékes fémei – írta a lap.
A NASA egyébként 2022 elején indítja el a Psyche-űrszondát a Kennedy Űrközpontból, ami minden bizonnyal 2026-ban érheti el az aszteroidát, így kiderülhet, pontosan milyen összetétellel rendelkezik, és egyáltalán kibányászható-e az arany a felszínéről.