Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Visszafordíthatatlanná vált a műanyagszennyezés mértéke a világon

Nemzetközileg elismert szakértőkből álló kutatócsoport megkísérelte a lehetetlent, és megkongatták az utolsó utáni vészharangokat annak érdekében, hogy feleszméljenek az országok kormányai, és megállítsák a szennyezés súlyosbodását.

...svg content...Unsplash
Greenbox
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Stockholmi Egyetem tudósai legújabb tanulmányukban arról írtak, hogy bolygónk elérkezett egy választóponthoz, ahonnan exponenciális zuhanás következhet be, és ha nem teszünk még időben a műanyaghulladékok felhalmozódása ellen, Földünk egy masszív szemétdombbá alakulhat – olvasható a SciTechDaily magazin beszámolójában.

Matthew MacLeod, a kutatás vezetője elmondta, a műanyag közvetlenül kihat a társadalmunkra és a környezetünkre, és még azok az országok is megérezhetik a negatívumait, amelyek már átálltak a zöld megoldásokra és az újrahasznosításra. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Tudósok úgy gondolják, hogy a műanyagszennyezés nem csupán környezetvédelmi probléma, hanem egyben politikai és gazdasági is, mivel a gyökerei mélyen az emberek alapvető viselkedéséig nyúlnak.

Mine Tekman, a németországi Alfred Wegener Intézet PhD hallgatója szerint a legjobb az lenne, ha mindenki tudatosítaná, mennyire fontos az újrahasznosítás és a szelektív hulladékgyűjtés, ezáltal beleivódhatna a társadalomba, hogy az új norma szerint nem szabad egyszerűen kihajítanunk az elhasznált termékeinket.

Habár ezzel valóban csökkenteni lehetne a környezet terheltségén, mások sokkal árnyaltabban látják a szituációt, Hans Peter Arp, a norvég Geotechnikai Intézet szakembere például úgy véli, a műanyag lebomlása rendkívül lassú folyamat, miközben óriási mennyiségű szemét halmozódik fel, a termelés pedig a jövőben jelentősen túlszárnyalhatja az újrahasznosítást, ezért más opció után kellene nézelődni.

Ahhoz, hogy az emissziót minimalizálni lehessen, először is olyan technológiai eljárások felé kellene nyúlni, amelyekkel fenntarthatóbb és sokkal egyszerűbben újrahasznosítható műanyagokat lehetne piacra dobni, ehhez viszont feltétlenül szükséges első lépésben a geopolitikai szempontból nagyhatalmaknak számító országok konszenzusa, ettől viszont sajnos még mérföldekre vagyunk.

Orbán Viktor elmondta, mi lesz Ukrajnával, ha az USA kiszáll a háborúból

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban nagyon egyértelműen fogalmazott Ukrajnáról, a háborúról az USA kapcsán.