Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Emberiség elleni bűntettek miatt indítottak eljárást négy francia divatcég ellen

Nyomozást indítottak francia ügyészek négy divatcég ellen, amiért a vádak szerint titkolták, hogy emberiség elleni bűntettekben vesznek részt a kínai Hszincsiang tartományban.

...svg content...A Zara spanyo ruházati vállalat egyik madridi üzlete elõtt halad el egy nõ 2020. június 10-én. Az Inditex Group, amely a világ egyik legnagyobb ruházati csoportja és egyben a Zara tulajdonosa bejelentette, hogy a koronavírus-járvány miatt 409 millió euró vesztesége volt a 2020-as pénzügyi év elsõ negyedévében. MTI/EPA/EFE/Mariscal
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Bírósági forrásokra támaszkodva a Reuters arról számolt be, hogy az ügy összefüggésbe hozható egy nagyobb problémával, miszerint a kínai hatóságok népirtást folytatnak a muszlim vallású ujgur kisebbség ellen Hszincsiangban.

A népirtáson felül pedig egyébként, rendkívül súlyos bűncselekmények is felmerültek a kínai hatóságok részéről, köztük az is, hogy kényszermunkába fogják az ujgurokat, elsősorban a divatipar számára rendkívül hasznos gyapotföldeken.

Egyre több jelentés támasztja alá, hogy a rendkívül olcsó hszincsiangi gyapot azért lehetett ennyire kedvező árú, mert ujgur kényszermunkásokat alkalmaznak, jóformán modern rabszolgaságra utaló körülmények között.

A francia hatóságok pedig zéró toleranciával állnak az emberiség elleni bűntettekhez, a háborús bűntettekhez és a népirtásokhoz, a bűnüldözésnek külön irodája van az ilyen, elsősorban nemzetközi megítélésű bűncselekmények felgördítésére.

Ennek keretében pedig a Reutersnek nyilatkozó forrás elárulta, hogy a japán Uniqlo francia leányvállalat, a spanyol Inditex tulajdonában lévő Zara, valamint a Sketchers és SMCP francia divatcégek ellen indult eljárás emberiség elleni bűntett vádjában.

Az Inditex és SCMP tagadta a francia hatóságok vádjait, elmondásuk szerint mindent megtesznek azért, hogy mindenféle jogsértéstől és korrupciótól mentes legyen az ellátási láncuk. Mindkét vállalat kijelentette, hogy együttműködnek a francia hatóságokkal, hogy kiderüljön, nem igazak a vádak.

Az ügy onnan indult, hogy két nem kormányzati szervezet (NGO) feljelentette a szóban forgó divatcégeket még áprilisban, hogy titokban ők is hozzájárulnak a Hszincsiangban zajló kényszermunkához és ezáltal az emberiség elleni bűntettekhez.

Az ENSZ szakértői szerint jelen pillanatban is körülbelül egymillió ember, főként ujgur és egyéb muszlim kisebbségű embert dolgoztatnak kényszermunkásként Hszincsiangban és küldtek különböző internáló táborokba, ahol agymosásnak és kínzásnak vetik alá őket.

Kína természetesen kezdetben még azt is tagadta, hogy ilyen táborok egyáltalán léteznek, azóta csak annyit ismertek el, hogy vannak bizonyos „oktatási központok”, ahol a szélsőségességet próbálják kinevelni a lakosságból.

Egyre több kormány jelenti ki azonban, hogy Peking konkrétan népirtást folytat az ujgurok ellen, amit azonban a kínaiak hevesen tagadnak. Amikor a H&M, a Nike és a Burberry aggodalmát fejezte ki a hírek miatt, Kína egészen hisztérikusan reagált és az egész lakosságot a cégek termékeinek bojkottjára szólította fel.