Ősi élet nyomai utáni kutatásba kezdett a Perseverance marsjáró
A NASA Perseverance rovere hamarosan nekikezdhet a tudósok és a közvélemény által régóta várt kalandnak, és feltérképezheti a Jezero-kráter környékét.
Percy nemsokára robotkarjai segítségével begyűjtheti az első marsi kőzetmintákat, amelyeket gondosan becsomagolva fedélzetére helyezhet, és később a Földre hozhat vissza, hogy a tudósok végül megvizsgálják őket mikroorganizmusok után kutatva.
A NASA legutóbbi Twitter-bejegyzéséből kiderült, hogy a marsjáró már a felkészülési fázis utolsó szakaszában jár, melynek keretében teszteli a robotkarok funkcióit azelőtt, hogy nekilátna az első fúrásoknak.
Miután egy hónapon keresztül az Ingenuity marskopterre fókuszáltak a NASA mérnökei, most a főmodul lesz a terítéken, ám az ellenőrzési folyamatok még néhány hétig eltarthatnak, így a várakozás során még új információkra nem fog fény derülni.
Jessica Samuels a közösségi médiában posztolt videóban elmondta, az Ingenuity ötödik repülésével a technológia demonstrációja után a felhasználás felé veszik az irányt, ezáltal a Perseverance robotkarjai megvalósíthatják az előre eltervezett küldetést, és begyűjthetik a mintákat.
Samuels hozzátette, ahhoz, hogy sikeresen véghezvihessék a missziót, gondosan elő kell készülniük mindenfajta eshetőségekre, elkerülvén ezzel a fatális problémákat, amivel kukába dobhatnák az eddig elért eredményeiket.
A Perseverance egyébként rengeteg szenzorral és szkennerrel lett felszerelve, ezért még meghibásodás esetén is temérdek mennyiségű adatot sugározhatna és küldhetne a Földre, ám a geológusok és csillagászok annak örülnének a legjobban, ha saját kezükben foghatnák a vörös bolygóról származó kőzetdarabokat.