Egy friss tanulmány szerint az antitestek a fertőzést követő 8 hónapig maradnak szervezetünkben
A koronavírus elleni antitestek a koronavírussal fertőzött betegek vérében a fertőzés után még legalább nyolc hónapig megmaradtak – közölték olasz kutatók kedden.
„Ezek a betegség súlyosságától, a betegek korától, illetve más kórképek jelenlététől függetlenül is jelen voltak” – áll a milánói San Raffaele kórház közleményében.
A kutatók az olasz ISS nemzeti egészségügyi intézettel együttműködve 162 olyan, tüneteket produkáló koronavírusos beteget vizsgáltak, akik az ország tavalyi, első fertőzési hulláma során kerültek a sürgősségi osztályra.
Márciusban és áprilisban, majd november végén ismét vérmintát vettek azoktól, akik túlélték, azonban sajnos mintegy 29 beteg életét vesztette a fertőzésben.
„A semlegesítő antitestek jelenléte, bár idővel csökkent, kifejezetten tartós volt – nyolc hónappal a diagnózis felállítása után mindössze három olyan beteg volt, akinél a teszt már nem mutatott pozitív eredményt”
– áll az ISS-szel közösen kiadott közleményben.
A Nature Communications tudományos folyóiratban megjelent tanulmány azt is hangsúlyozta, hogy a koronavírusból való felépülésben rendkívül fontos szerepet játszik az antitestek kialakulása.
„Azoknál, akiknél a fertőzést követő első 15 napon belül nem termelődtek antitestek, nagyobb a kockázata a koronavírus-fertőzés súlyosabb formáinak” – áll a közleményben.
A vizsgált betegek kétharmada férfi volt, átlagéletkoruk pedig 63 év, s mintegy 57 százalékuknak volt valamilyen már meglévő betegsége, nevezetesen magas vérnyomás és cukorbetegség – írja a The Straits Times.