Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A teljes összeomlás szélére sodródott Mianmar

12 éve nem volt ennyi szegény Mianmarban, a válság csak nemzetközi támogatással állítható meg.

...svg content...A katonai hatalomátvétel elleni tiltakozások közben meghalt emberek emlékére vörös festékkel kente be a kezét egy tüntető, aki az ellenállás jelképének tartott háromujjas kézjelét mutatja Rangunban 2021. április 6-án, ezzel emlékeztetve a hatalomra került juntát, hogy vér tapad a kezéhez. Mianmarban rendszeresek a tüntetések azóta, hogy a hadsereg február első napján, az új parlament megalakulása előtt pár órával átvette a hatalmat. A rendfenntartók és a tüntetők közötti összecsapásokban eddig több mint 500-an életüket vesztették és több száz embert letartóztattak. MTI/AP
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

2005 óta nem volt ekkora mértékű a szegénység Mianmarban, az ország gazdaságát az összeomlás veszélye fenyegeti – közölte az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) a puccsról, a járványról és a szegénységről készített jelentésében.

2005 és 2017 között, tehát 12 év alatt Mianmarnak sikerült csaknem a felére csökkentenie a szegénységben élők számát. Az elmúlt 12 hónap kihívásai azonban a kemény munkával elért fejlődést veszélybe sodorták Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

– mondta el Achim Steiner, az UNDP vezető tisztviselője.

Működő demokratikus intézmények nélkül Mianmar tragikus és elkerülhető visszaeséssel néz szembe olyan szegénységi szintekkel, amelyet korábban egyetlen generáció sem tapasztalt meg

– tette hozzá Steiner.

A jelentés szerint 2020 végére a mianmari háztartások 83 százaléka arról számolt be, hogy jövedelme átlagosan a felére csökkent a járvány miatt, ennek eredményeként pedig a szegénységi küszöb alatt élők száma 11 százalékponttal nőtt.

A február 1-jei katonai hatalomávétellel és az azt követő biztonsági és emberi jogi válsággal a helyzet tovább romlott: további 12 százalékkal nőhetett a legszegényebbek száma az országban. A válság különösen a legkiszolgáltatottabb csoportokat, az etnikai kisebbségeket és a belső menekülteket érinti. 

A puccs óta eltelt három hónap több mint 750 embert – köztük gyerekeket – öltek meg a biztonsági erők a demokráciapárti tüntetések elleni brutális erejű fellépések során, valamint számtalan ember megsebesült, és ezreket tartóztattak le.

Az ENSZ jelentése szerint a nők és a gyermekek viselik a válság legnagyobb terheit, és Mianmar gyermekeinek több mint fele egy éven belül szegénységbe sodródhat. Várhatóan megháromszorozódik majd a városi szegénység a romló biztonsági helyzet hatására, hiszen a kisvállalkozásokra súlyos csapásokat mért az emberek, a szolgáltatások és az áru szabad mozgásának akadályoztatása. 

A UNDP közölte, hogy a gazdasági, társadalmi, politikai és emberi jogok védelmével kapcsolatos korrekciós intézkedések mielőbbi végrehajtása nélkül Mianmar erőfeszítései a fenntartható fejlődési célok 2030-ig kitűzött terveit illetően visszafordíthatatlanul kisiklanak majd.

A válság feloldására és a mianmari emberek jólétének megőrzése érdekében az ENSZ szerint a nemzetközi támogatás nélkülözhetetlen.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.