A Pentagon Oroszországot vádolja az amerikai katonákat érintő rejtélyes betegség miatt
A Pentagon kivizsgálta az eseteket, és privát módon megosztotta a törvényhozókkal, hogy vélhetően Moszkva áll a rejtélyes megbetegedések mögött.
Az amerikai katonai vezetők úgy vélik, hogy Oroszország áll a gyanúsított „irányított energia” támadások mögött, amelyek betegségeket okoznak az amerikai csapatokban és diplomaták között – közölték meg nem nevezett tisztviselők a Politico-val.
A híroldal szerint a Pentagon tavaly óta vizsgálja az eseteket, most pedig tájékoztatta a legfőbb törvényhozókat az ügyről. Az első feltételezett támadás 2016-ban volt a kubai Havanában, miután a helyi amerikai nagykövetség alkalmazottai egyaránt fejfájásról, fülzúgásról, hallás-, memória- és egyensúlyvesztésről számoltak be. Néhányan hosszú távon agykárosodást is szenvedtek.
A „havannai szindrómának” nevezett titokzatos betegség forrását nehéz volt meghatározni, ám hamarosan a CIA tisztjei is ugyanazon tünetekről kezdtek el beszámolni Kínában, Oroszországban és más országokban, 2016 óta csaknem 50 amerikai tisztviselő betegedett meg a szindrómában.
Tavaly decemberben az Országos Tudományos, Mérnöki és Orvostudományi Akadémia jelentése szerint a betegség legvalószínűbb forrása az „irányított, pulzáló rádiófrekvenciás energia” volt.
A New York Times elemzése szerint a megnevezés nyelvezete döntő fontosságú: az olyan szavak használatával, mint „pulzáló” és „irányított”, a jelentés azt állította, hogy az energiát nem véletlenszerűen sugározta egy mobiltelefon vagy más eszköz, hanem konkrétan az embereket célozta meg.
2020 őszén számos Szíriában szolgálatot teljesítő amerikai csapat tapasztalt titokzatos influenzaszerű tüneteket, kísértetiesen hasonlóan a havannai szindrómához. A Politico szerint a Pentagon most azt mondta a kongresszus legfőbb tagjainak, hogy azt feltételezi, orosz irányítású energetikai támadás a felelős a megbetegedésekért.
Oroszország tagadta a vádakat, a kongresszus tagjai közül pedig többen is vannak, akik egyszerűen nem hajlandók tudomást venni az esetekről, és nem is akarják megvitatni az ügyet nyilvánosan. „Úgy gondolom, hogy erre a kérdésre választ kell találni” – mondta Marco Rubio szenátor a Politicónak az amerikai csapatok elleni feltételezett támadásokkal kapcsolatban. „Ezen túlmenően mindannyian láthattuk a diplomáciai létesítmények elleni támadásokat, és mivel nem akarom összekapcsolni a kettőt, de így egyik esetet sem tudom kommentálni.”
„Tudom, hogy erről megbeszélést fogunk folytatni” – mondta Jim Inhofe szenátor, aki a fegyveres szolgálatok bizottságának tagja, s hozzátette, „őszintén szólva a megbeszélés bizalmas lesz, szóval kíváncsi leszek, hogy mi fog történni”. Richard Blumenthal szenátor, aki szintén a bizottság tagja, nem árult el részleteket, de annyit elárult, hogy szerinte az amerikaiaknak joguk van további információkhoz jutni az ügyben írja az Independent.