Mégsem létezik az univerzum tágulásáért felelős sötét energia?
Hiába gondolja úgy a fizikusok többsége, hogy a világűr folyamatos expanziójáért a sötét energiát okolhatjuk, egyes szakemberek szerint ez a misztikus erőforrás nem is létezik.
A jelenlegi tudományos modellek alapján az univerzum körülbelül 68 százalékát sötét energia tesz ki, míg a fennmaradó rész sötét anyaggal van kitöltve, viszont a Koppenhágai Egyetem kutatói teljesen másként vélekednek az arányokról – olvasható a Phys.org magazin cikkében.
Dán tudósok azzal a feltételezéssel álltak elő, hogy jó eséllyel nem a sötét energia, hanem maga a sötét anyag állhat a világűr folyamatos tágulása mögött – ha mindez valóban így lenne, az alapjaiban forgathatná fel a fizika jelenlegi téziseit.
Asztrofizikusok úgy gondolják, ha a sötét anyagnak lenne néhány további speciális tulajdonsága, például olyasmi, ami a mágneses energiához köthető, akkor lényegében ugyanazokkal az attribútumokkal rendelkezhetne, mint a sötét energia.
„Ha be tudnánk bizonyítani állításainkat, azzal át kellene értékelnünk a hipotéziseinket, mivel kiderülne, hogy az univerzum 70 százaléka igazából nem is létezik. Kivettük a sötét energiát az egyenletből, helyettesítettük módosított tulajdonsággal ellátott sötét anyaggal, és ugyanazt a hatást értük el” – magyarázta Steen Harle Hansen, a tanulmány főszerzője.
Természetesen egészséges szkepticizmussal kell fogadni a felfedezést, mivel csupán egy elméletről van szó, amit nehéz alátámasztani – főleg úgy, hogy a koncepció eléggé elrugaszkodott ötletnek számít még tudományos berkekben is.
„Az is lehet, hogy a felfedezésünk pusztán a véletlen műve, ha viszont mégsem, akkor valóban lenyűgöző, amire rájöttünk, hiszen merőben más perspektívából szemlélhetjük az univerzumot, és annak létrejöttét, illetve összetételét” – tette hozzá Hansen.