Furcsa, távoli objektumból származó jeleket fogtak csillagászok
Rendkívül alacsony rádiófrekvenciákra bukkantak asztronómusok, melyek egy medúza formájú égitest felől érkeztek az egyik távoli galaxishalmaz központjából.
Rendkívül alacsony rádiófrekvenciákra bukkantak asztronómusok, melyek egy medúza formájú égitest felől érkeztek az egyik távoli galaxishalmaz központjából.
A rejtélyes objektum nagyjából 340 millió fényévre található a Földtől az Abell 2877 nevű galaxishalmaz centrumában. A Science News értesülései szerint a nyugat-ausztráliai Murchison Widefield Array (MWA) rádióteleszkóp segítségével fedezték fel múlt héten a szokatlan jelenséget.
A kutatók USS Jellyfish névre keresztelték az objektumot, melynek rövidítése, az USS a rádiófrekvenciák ultra meredek spektrumára (ultra-steep-spectrum) utal.
A 340 millió fényév távolságból érkező rádióhullámok lényegében betekintést nyújtanak a tudósoknak arra, hogy megvizsgálhassák, pontosan milyen körülmények játszódtak le az univerzum korai szakaszaiban a világűr rejtett pontjain.
Az előzetes feltételezések alapján a USS Jellyfish medúza alakú égitest egy szupermasszív fekete lyuk lehet, amely erőteljes plazmanyalábokat bocsáthat ki magából, ám az idő előrehaladtával az intenzitása csökkenhetett.
„A plazma legyengült, elcsendesedett, majd nyugalmi állapotban maradt, ezután a plazma lökéshullámok által áthaladt a rendszeren, újból felizzította a részecskéket, és medúzaszerű csápok formájában felragyogott az univerzumban” – magyarázta Torrance Hodgson, a perthi Nemzetközi Rádióasztronómiai Kutatóközpont PhD hallgatója.
Egyelőre nem lehet tudni túl sok mindent a jelenségről, ám kutatók abban reménykednek, hogy az új Square Kilometre Array (SKA) teleszkópnak köszönhetően sokkal részletesebb és átfogóbb képet alkothatnak meg az objektumról a jövőben.