Amerikai segélyszervezetek vakcinaelosztási tervvel keresték meg Joe Bident
A nem kormányzati szervezetek koalíciója felszólította Joe Biden elnököt, hogy haladéktalanul kezdje meg olyan tervek kidolgozását, amelyek célja a koronavírus elleni vakcinák várhatóan százmilliós nagyságrendű többletének megosztása a világgal, amint az Egyesült Államoknak már nem lesz szüksége több oltóanyagra.
Biden többször is elmondta, hogy elsődleges célja annak biztosítása, hogy minden amerikai be tudja oltatni magát, majd csütörtökön új célt vázolt fel, nevezetesen, hogy 200 millió adagot tömegesen juttasson el hivatalának első 100 napja alatt.
Ám mivel minden felnőtt május 1-jéig alkalmas az oltásra, és az Egyesült Államok július végéig elegendő oltással rendelkezik a teljes lakosság számára, a segélyszervezetek most arra kérik Bident, hogy könnyítse meg a felesleges adagok világgal való megosztását, mindezt anélkül, hogy az ország „vakcinadiplomáciába” keveredne.
A Bidennek pénteken elküldött levelében a szervezetek – 30 nem kormányzati szervezet, köztük a ONE kampány, a Nemzetközi Mentési Bizottság, a Katolikus Segélyszolgálat és Gyermekmentés – felszólítják Biden kormányát, hogy vállalja a felesleges adagok megosztását a WHO által támogatott COVID-19 Vaccines Global Access vagy COVAX rendszeren keresztül.
„Becslések szerint kétszer annyi haláleset következhet be a koronavírus miatt, ha a gazdag országok monopolizálják az oltások első adagját, ahelyett, hogy megbizonyosodnának arról, hogy globálisan terjesztik őket” – írják a szervezetek. „Az oltások felhalmozása akár 9,2 billió dollárba is kerülhet a globális gazdaságnak. Az ellátási lánc megszakadása és a hatalmas kereslet miatt viszont a gazdag országok viselik e költségek felét.”
Úgy vélik, a COVAX biztosítaná az oltóanyagok elosztását az „egyenlőség maximalizálása” érdekében. Más országok, például Oroszország, Kína és Izrael, oltóanyag-értékesítéssel igyekeztek megerősíteni geopolitikai helyzetüket. Biden kormánya a mai napig mindössze négymillió adag AstraZeneca oltóanyag kivitelét engedélyezte az országból, mely egyébként nincs jóváhagyva az Egyesült Államokban.
Az elkövetkező hónapokban az Egyesült Államok vakcinatöbblete várhatóan eléri a százmilliós számot, lehetővé téve a Fehér Ház által „rugalmasságnak” nevezett válaszokat az esetleges hiányosságokra és a későbbi fejleményekre reagálva az emlékeztető oltások és a gyermekek oltásának lehetséges szükségességével kapcsolatban.
Az Egyesült Államok átlagosan körülbelül 2,5 millió adag oltóanyagot ad be naponta, és a tempó valószínűleg drámai módon emelkedni fog ebben a hónapban, a vakcinák várható kínálatának növekedésével együtt, ami lehetővé teszi a 200 milliós célt.
A nem kormányzati szervezetek azt akarják, hogy a Biden-kormány megelőzze az összes olyan szerződéses vagy jogi kérdést, amely az amerikai gyártók fejében megfordulna, vagy az oltások világgal történő megosztása során felmerülne, és vázolja fel a szállítási ütemtervet arra vonatkozóan, hogy a COVAX mikor kezdheti meg az Egyesült Államokban gyártott adagok szétosztását.
Felszólítják továbbá a gyógyszergyárakat, hogy osszák meg a gyártási szakértelmet, és támogassák a Biden-kormányt az oltásokhoz szükséges alapanyagok rendelkezésre bocsátásához. Ezen felül felszólítják Bident, hogy dolgozzon ki egy keretet az oltások elosztására, hogy az amerikai kereslet kielégítése után a kínálat gyorsan a tengerentúlra kerülhessen.
„Tekintettel az amerikaiak többségének oltására vonatkozó optimista kilátásokra, és az Egyesült Államok birtokában lévő hatalmas mennyiségű felesleges dózisra, az USA abban egyedülálló helyzetben van, hogy az oltások megosztásával felgyorsíthatja a világjárványra adott globális reakciót.”