Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,169 $

Nem lehet többé a katonai áldozatok számát feszegetni az interneten Kínában

Március első napján lépett életbe a törvény, mely alapján bűncselekménynek számít kínában a hősök és mártírok rágalmazása, és ennek értelmében a katonai áldozatok számának megkérdőjelezése. Akit ezen kapnak, börtönbüntetést kaphat.

Fotó: Mikayla Mallek/Unsplash
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

A Weibo nevű kínai közösségi oldalon Little Spicy Pen Ball nevű blogger február 19-én felvetette az interneten, hogy a Kína által elismert 4 elesett katona valószínűleg további áldozatokkal járt, hiszen így nem sikerült mindenki megmenteni, akit meg kellett volna. 

Másnap Little Spicy Pen Ballt, vagyis a 38 éves egykori újságíró Ziming Csit letartóztatták és eljárást indítottak ellene. Ha elítélik, három év börtönbüntetést kaphat. A főállamügyész szerint a blogger “rosszindulatúan rágalmazta és megalázta a határ védelmét ellátó hősöket” a közösségi oldalon.  Soron kívül Csak pár gomolyfelhő zavarhatja meg a szombati napsütést, 23 fok is lehet napközben

Csi ügye az első olyan eset, amely a március 1-én életbe lépő új törvények értelmében kerül tárgyalásra. Az új törvény értelmében a forradalmi hősök hírnevének és becsületének megsértése bűncselekménnyé vált, és eddig legalább hat személyt vettek őrizetbe a “mártírok rágalmazása” miatt – ráadásul kriminalizálni igyekszik az ország határain kívül tett megjegyzéseket.

Így vált egy 19 éves, az Amerikai Egyesült Államokban élő kínai fiatalember is körözött bűnözővé a szülővárosában. A hatóságok szerint a fiatalember a Weibon szidalmazta a halott kínai katonákat, miután megkérdőjelezte a határmenti harcok áldozatainak hivatalos számát – írja az NPR

Egy 2018-as törvény értelmében a hatóságoknak eddig is lehetősége volt arra, hogy a “mártírok rágalmazása” után nyomozzanak. Ennek eredményeképp számos embert vettek őrizetbe, ám egy szólásszabadság-aktivista által közzétett táblázat szerint arra nem volt példa, hogy börtönbüntetésre ítéljenek bárkit emiatt.