Apró génmódosítással eltüntethető a fájdalomérzet az emberekből
Az újonnan felfedezett génhackkel az elviselhetetlen fájdalmakkal küzdő, gyógyíthatatlan betegségekben szenvedő pácienseken segíthetnének.
A San Diegó-i Kaliforniai Egyetem tudósai rájöttek, miként lehetne csökkenteni a krónikus fájdalomérzetet a CRISPR-terápiában használatos gének ideiglenes módosításával – tudósított a Gizmodo magazin.
A kutatók bebizonyították, hogy az SCN9A gén mutációja révén az embereknél elérhető a fájdalomérzet teljes semlegesítése, ezáltal kikapcsolható az idegrendszer ezen mechanizmusa.
Amint ebből a génből többet termelt a szervezet, erősebb panaszok jelentkeztek, eltompításával és szerkezetének változtatásával viszont el tudták érni, hogy enyhüljenek a páciensek fájdalmai.
A Science Translational Medicine tudományos folyóiratban csütörtökön közzétett tanulmányból kiderült, hogy az eljárást sikeresen tesztelték kísérleti egereken, amelyeknél ideiglenesen blokkolták az SCN9A gén kiválasztódását.
A vizsgálatok során kimutatták, hogy a génmódosításon átesett rágcsálók fájdalomküszöbe sokkal magasabbnak bizonyult, valamint jóval tovább érezték a fájdalomcsillapító hatást is.
Habár a demonstráció alkalmával hatékonynak és biztonságosnak minősítették a módszert, mindez korántsem jelenti azt, hogy embereknél is hasonló effektivitással működhet az eljárás, ezért a humán kísérletek előtt még ki kell zárniuk a súlyos mellékhatások fellépésének lehetőségét.