Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Rossz hírek érkezetek a marsi telepesek számára

Bár a vörös bolygó fényképeken egészen pazar látványt nyújt, a valóságban az időjárási és környezeti körülmények miatt emberek számára fizikailag nehezen elviselhető égitestről van szó.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A NASA űrszondájának adatai alapján készített elemzésekből kiderült, hogy a Marsból kisugárzó gravitációs hullámok következtében a bolygó sokkal lakhatatlanabb, mint azt korábban feltételezték.

A The Academic Times riportjából megtudhattuk, hogy a vörös planétán tomboló porviharok gravitációs hullámok kibocsátására késztetik a bolygót. Meglepő módon ezeket a sugarakat eddig csak akkor azonosították, amikor csillagok vagy fekete lyukak ütköztek egymásnak, a Marson viszont az atmoszférába kijutott gázokban is fellelték őket. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

A viharok nehezen előrejósolhatóak, a bolygó területének nagy részét lefedhetik bizonyos időközönként, néha pedig akár hosszú hónapokon keresztül fennmaradhatnak anélkül, hogy csillapodna az intenzitásuk.

Mivel a légmozgások hosszan tarthatnak, a jövőbeni marsi telepeseknek és felfedezőknek gyakran hónapokig pihenniük kellene, ellenkező esetben saját egészségüket károsíthatnák, a viharok során keletkező sugárzások ugyanis halálos végkimenetellel zárulhatnak.

Önmagában a viharok nem jelentenének túlságosan nagy gondot, gravitációs hullámokkal vegyítve viszont problémássá tehetik a marsi expedíciókat, ezáltal veszélybe kerülhetnek a bázisokkal kapcsolatos előzetes tervek.

Miközben asztrofizikusok úgy gondolják, a Mars egykoron egy nedves, burjánzó, lakható bolygó volt, addig a jövője ennél sokkal szürkébb, a szivárgó és egyre vékonyodó atmoszférájának köszönhetően kietlenebbé és élhetetlenebbé válhat az elkövetkező évszázadokban.