Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

7-ből 1 európai ember halála a légszennyezéshez és a klímaváltozáshoz köthető

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) kedden közzétett jelentéséből kiderült, hogy a levegő szennyezése és a hőhullámok az öreg kontinensen történt elhalálozások mintegy 13%-áért felelősek.

Greenbox
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) kedden közzétett jelentéséből kiderült, hogy a levegő szennyezése és a hőhullámok az öreg kontinensen történt elhalálozások mintegy 13%-áért felelősek.

A közleményből megtudhattuk, hogy az Európai Unióban és Nagy-Britanniában 2012-ben összesen 630 ezer haláleset kötöttek a környezetszennyezéshez. Guy McPherson, az Arizonai Egyetem emeritus professzora úgy gondolja, ennél tökéletesebb bizonyítékai nem is lehetnek arra nézve, mekkora pusztítással jár az emberiségre nézve is a klímaváltozás. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

„Az ipari civilizációknak alapvetően jó és rossz tulajdonságokat adunk, habár nem szabad általánosítanunk, mivel manapság már nem lehet két részre osztani a társadalmat. Sajnos mindannyian ugyanúgy hozzájárulunk környezetünk szennyezéséhez, ezért csak mi magunk előzhetjük meg a súlyosabb következmények kialakulását.”

McPherson hozzátette, a legújabb adatok rámutattak arra, hogy tragikus végkimenetellel zárulhat a Föld teljes lakossága számára, ha nem cselekszünk időben. A szakember kiemelte, legfőképpen a kormányoknak kellene olyan intézkedéseket hozniuk, amivel elkerülhetnék a klímakatasztrófa további lépcsőfokait.

„Az ipari forradalom óta semmi mást nem csinálunk, mint exportálunk. Az Egyesült Államok egy év alatt rengeteg terméket vásárolt Kínából; gondoljunk csak bele, hogy ebből mennyi származik az iparosításból, ezáltal hány tonna szenet és természetes földgázt kellett elégetni az előállításukhoz. Sokat – szinte felfoghatatlan mennyiséget.”

A legfrissebb kutatásból fény derült arra is, hogy a szennyező anyagokkal szembeni hosszú távú kitettség miatt a diabétesszel, a tüdőbetegséggel és a rákkal diagnosztizált páciensek száma, de még a COVID-19 fertőzöttek mortalitási rátája is jelentősen megemelkedett. Mindezek ellenére a fejlett országok nem álltak le, és ugyanolyan mértékben folytatják az ipari tevékenységeket, mintha mi sem történt volna.

„Egyetlen, nemzetközi közösség részesei vagyunk. Attól, hogy az USA áthelyezte a gépjárművek gyártását Mexikóba, majd onnan Ázsiába, nem jelenti azt, hogy többé már nem felelős az ország a környezetszennyezésért. Nem csupán az autókról van szó, hanem szinte az összes tárgyról, amit az otthonunk körül fellelhetünk.”

magyarázta McPherson.