12 milliárd éves fekete lyukra bukkantak európai csillagászok
Extrém ritka kategóriába sorolható fekete lyukat talált egy európai kutatócsapat, amivel megdönthetik az eddig felállított elméleteket a galaxisok keletkezésével kapcsolatban.
Extrém ritka kategóriába sorolható fekete lyukat talált egy európai kutatócsapat, amivel megdönthetik az eddig felállított elméleteket a galaxisok keletkezésével kapcsolatban.
A The Astrophysical Journal Letters tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban az asztronómusok rámutattak, hogy az újonnan felfedezett szupermasszív fekete lyuk egy olyan objektum, amivé más fekete lyukak is válhatnak – ez a feltételezésük viszont nem állja meg a helyét, mivel a szóban forgó égitest jóval fiatalabb annál, mintsem hogy értelmet nyerjenek a hipotéziseik.
Lényegében egy blazárnak nevezett galaxisra leltek, melynek közepében egy gammasugár-nyúlványokat kilövellő szupermasszív fekete lyuk található.
Az objektum annyira távol van tőlünk, hogy vizsgálatával valójában visszautazunk az időben, ugyanis jelenleg azt láthatjuk, miként nézett ki a blazár mindössze 1,7 milliárd évvel az univerzum születése után.
Meglepő módon éppen ez okozza a legnagyobb fejtörést a tudósoknak, mivel a galaxisban egy úgynevezett BL Lac-blazár van, ezek pedig igazából FSRQ-blazárok, amelyek sokkal fiatalabbak és csak fokozatosan fejlődnek ki.
Az újonnan talált BL Lac azonban az eddigieknél jóval fiatalabb, ezért sehogy sem passzol a teoretikus idősávba. Nicolás Cardiel, a tanulmány szerzője, egyben a Madridi Complutense Egyetem (UCM) professzora elmondta,
Egyelőre nem tudni, hogyan illesztik majd össze az így szétszóródott kirakós darabjait a tudósok, mivel a mostani felfedezések alapján a világűr létrejöttéről szóló elméleteket az alapjaitól kezdve kell újraírniuk.
„A felfedezés miatt át kell gondolnunk a blazárok és az aktív galaxisok kozmikus evolúciójáról megalkotott teóriáinkat” – tette hozzá Jesús Gallego, az UCM csillagásza.