Zacher: a feszültség egyre fokozódik, amit egy pici szikra is belobbanthat
Zacher Gábor, az ország ismert toxikológusa és a Honvédkórház Sürgősségi Betegellátó Centrumának korábbi vezetője elmondta, a koronavírus-járvány jelentősen felborította az emberek napi rutinját, ami komoly következményekhez vezetett.
Zacher Gábor, az ország ismert toxikológusa és a Honvédkórház Sürgősségi Betegellátó Centrumának korábbi vezetője elmondta, a koronavírus-járvány jelentősen felborította az emberek napi rutinját, ami komoly következményekhez vezetett.
A koronavírus-járvány megfékezését hivatott vesztegzárak hatására világviszonylatban megnőtt a szorongás és a depresszió aránya, amelyet a helyzet kilátástalansága, sok esetben a munka elvesztése, fizetési nehézségek is okozhatnak. Zacher Gábor toxikológus szerint több körülmény játszik egyszerre, ami miatt nehezen tudunk a karanténhoz alkalmazkodni.
„Hirtelen jött, nem mi választottuk, jelentősen megváltoztatta a napi rutinunkat és komoly hatással volt a társadalmi kapcsolatainkra”, sorolta az okokat Zacher, amelyek közrejátszanak az alkalmazkodás nehézségében. A toxikológus szerint ezek mind-mind hihetetlen mód meg tudják zavarni egy ember életét, melynek következtében pótszerekhez nyúl.
Mik lehetnek ezek a pótszerek? Alkohol – aminél kiemeli, hogy hihetetlen jó feszültségoldó – valamint az altatók és nyugtatók. Mivel világszerte ez a trend, ezért minden bizonnyal Magyarországon is, hogy jelentősen megnőtt a legális feszültségoldók és altatók forgalma, valamint az alkoholfogyasztás mértéke.
Magyar adat ugyan nincs, de az amerikai adatok szerint a szorongással és depresszióval összefüggő betegségek gyógyítását hivatott gyógyszerek felírásának aránya 20-30%-kal emelkedett – jelezte Zacher.
Ne hagyd ki:
Érdekességképp azt is hozzáteszi, 10 százalékkal megnőtt az alprazolám hatóanyagú feszültségoldó forgalma a karantén alatt. Az alprazolám egy hatékony szorongás és pánikbetegség elleni gyógyszer, azonban jelentősen súlyos elvonási tüneteket tud okozni a hirtelen abbahagyása, jelentős fizikai függőség tud kialakulni a gyógyszerre.
Zacher arra is kitér, hogy a francia adatok szerint 20 százalékkal emelkedett a családon belül erőszak aránya, ami a toxikológus szerint szintén a szokatlan helyzettel magyarázható. Folyamatosan belógunk egymás magánszférájába, és elfogytak a napi beszélgetési témák, mint a „mi történt a munkában” és a „mi történt a gyerekkel az iskolában”.
Zacher szerint mivel nem történt ezen időszakban velünk semmi, ezért a feszültség is csak egyre fokozódott, melyet „egy pici szikra is belobbanthat” és akár erőszak is lehet az eredménye. Zacher szerint egy esetleges második hullám esetében sem lesz jobb a helyzet, tanácsként rendszeres tevékenység vagy szigorú napirend kialakítását tudja ajánlani.
Ne hagyd ki: