A Yahoo véglegesen kivonul Kínából
Az amerikai internetes vállalat november 1-jén megszüntette a hozzáférést a megmaradt néhány online szolgáltatásához is Kínában.
A Yahoo amerikai vállalat hétfőn leállította az összes megmaradt online szolgáltatását Kínában, ezzel pedig végleg kivonult az országból. A Kína által bevezetett szigorúbb követelmények több vállalatot is távozásra kényszerítettek, köztük a LinkedIn-t.
A kaliforniai székhelyű cég a hétvégén a honlapján közzétett nyilatkozat szerint „szolgáltatáscsomagja a továbbiakban nem lesz elérhető” az országban. A nyilatkozat szerint „a Yahoo termékei és szolgáltatásai továbbra is elérhetőek maradnak globálisan”, anélkül, hogy konkrétan részletezte volna az országból való kivonulás okait.
A Yahoo, amely 1999-ben indította el hazai internetes tevékenységét, 2015 márciusában vonult ki fizikailag az országból, a South China Morning Post pedig azt írja, a vállalat hír- és közösségi szolgáltatásai 2013 szeptemberében szűntek meg az országban, egy hónappal a helyi e-mail szolgáltatás megszüntetése után.
Míg a Google globális térnyerése miatt a Yahoo népszerűsége meredeken csökkent a 2000-es években, addig Kínában a Baidu kezdett el felfelé ívelni, később pedig a legnépszerűbb keresőmotorrá nőtte ki magát az országban. A megmaradt kínai Yahoo-felhasználók száma nem ismert, de szinte biztosra vehető, hogy az aktív felhasználók száma elenyésző.
Hétfőtől nem volt elérhető az országban a Yahoo időjárás alkalmazás, a híroldalak, de az Engadget blog kínai változata sem: a kínai Engadget weboldalán csak a Yahoo közleménye szerepel arról, hogy a továbbiakban nem szolgáltat tartalmat az országban. A Yahoo bejelentése arra vonatkozóan, hogy a Kínában megmaradt összes online szolgáltatását leállítja, összefüggésbe hozható az új kínai törvénnyel, mely a világon az egyik legszigorúbb eljárást követeli meg a személyes adatok védelmére.
A Kínában 2017 májusában hatályba lépett kiberbiztonsági törvény és a szeptemberben bevezetett adatbiztonsági törvény biztosítja a kínai kormány számára, hogy intézkedéseivel korlátozhassa a határon átívelő adatfolyamot, és jóformán elvágja a lakosságot olyan információktól, melyek nem felelnek meg a kínai törvényeknek.