Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A legelőkelőbb kínai tudományos díjra jelölték a labort, ahonnan a koronavírus kiszökhetett

Helyi beszámolók szerint jelölték a Vuhani Virológiai Intézetet Kína egyik legnevesebb tudományos díjára, a „Kimagasló tudományos és technológiai áttörések” díjára.

...svg content...Biztonsági őr áll a Vuhani Virológiai Intézet épülete előtt Hupej tartomány székvárosában, Vuhanban 2021. január 27-én. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi, a koronavírus eredetének felkutatásával megbízott szakértőinek kéthetes karanténja január 28-án ér véget a koronavírus-világjárvány legelső, ismert gócpontjának számító Vuhanban. MTI/EPA/Roman Pilipej
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A Kínai Tudományos Akadémia által minden évben kiosztott díjat kaphatja meg a járvány fészkeként vádolt intézet – írja a WION News. A „denevérnőként” ismert Dr. Si Zsengli, az Intézet vezetője pedig külön említést kapott a tudományos akadémiától.

Ez minden bizonnyal Peking válasza az egyre erősebb kritikákra, miszerint a SARS-CoV-2 vírus nem a természet szüleménye, hanem bizony a Vuhani Virológiai Intézetből szökhetett ki – minden bizonnyal baleset útján. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Az elmúlt hetek során lángolt fel újra az elmélet, hogy a pandémiát előidéző kórokozó laborszökevény lehet valójában, melyre több jel is van. Ezt korábban több tanulmányban is kifejtették, a vírus genetikai állományában több olyan jel volt ugyanis, hogy mesterségesen nyúltak bele.

A Vuhani Virológiai Intézetben ugyanis előszeretettel végeztek úgynevezett gain of function kutatásokat, mesterségesen nyúltak bele a vírusba. Már a járvány kezdetén is többen gyanakodtak arra, hogy a vírus laboratóriumból szökött ki, ám erre sokan legyintettek – többek között reflexből is, mert Donald Trump amerikai elnök is ezen teória támogatója volt.

Leegyszerűsítve a gain of function kutatások azon tudományos kísérleteket ölelik fel, melynek során a vizsgált vírust „felturbózzák” mesterségesen, hogy megfigyeljék a viselkedését, ragályozóképességét és az emberekre való veszélyességét. A kutatások támogatói ezt azzal indokolják, hogy fel lehessen készülni jövőbeli járványokra és könnyebben lehessen vakcinákat, valamint gyógyszereket fejleszteni.

A helyzet érdekessége, hogy a gain of function kutatásokat az Egyesült Államok is támogatta, ráadásul két fontos név közvetlenül is érintett volt ezekbe: Dr. Anthony Fauci, az USA első számú szakértője és Dr. Peter Daszak, aki egyébként a WHO kutatócsapatát is vezette a koronavírus eredete után.

Az elmúlt idők során azonban Dr. Fauci is már elkezdte mérsékelni ellenszenvét a laborszökevény-teóriával szemben, viszont mindössze annyit hangsúlyozott többször, hogy a következő járvány elkerülése érdekében alapos vizsgálatra van szükség a mostani eredete kapcsán.

Nagy löketet adott a laboratóriumi teóriának az amerikai hírszerzés egy jelentése, amelyben nyilvánosságra hozták, hogy három, a vuhani intézetben dolgozó kutató már egy hónappal a járvány kitörése előtt, novemberben megbetegedett koronavírusra utaló tünetekkel.

Joe Biden ennek nyomán pedig maga is elrendelte az amerikai hírszerzésnek, hogy folytassanak le egy külön vizsgálatot a vírus eredetéről. A WHO-ra is egyre nagyobb nyomást helyeznek, ugyanis a Daszakkal kapcsolatos összeférhetetlenségen felül sokan kritizálták, hogy mindössze négy oldalt szenteltek a több százoldalas vizsgálati dokumentumban a laboratóriumi elméletnek.