Von der Leyen nem békét, hanem eredményt érne el az Oroszország elleni szankciókkal
A Bizottság vezetője szerint az Európai Unió „a világ eddigi legkeményebb szankcióival” sújtotta Oroszországot.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke részletezte az „Unió állapotáról” tartott beszédében, hogy a nyugati szankciók hogyan ártanak az orosz gazdaságnak.
„És szeretném világossá tenni: a szankciók itt maradnak. Itt az ideje, hogy eredményeket érjünk el, nem pedig megbékélést” – jelentette ki, majd hozzátette, hogy rövid távon azonban az EU nem tervez újabb szankciókat Oroszországgal szemben.
Azt mondta, hogy „Oroszország pénzügyi ágazata életmentő gépen van”, hozzátéve, hogy az Európai Unió az orosz bankszektor háromnegyedét elzárta a nemzetközi piacoktól. Közel 1000 nemzetközi vállalat hagyta el Oroszországot, az autógyártás pedig 75 százalékkal esett vissza a tavalyi évhez képest – mondta von der Leyen., ráadásul „az Aeroflot földre kényszeríti a gépeket, mert nincs több pótalkatrész”.
A mikrochipekről szólva kijelentette, hogy az a „legsúlyosabb probléma”, ugyanis „az orosz hadsereg mosogatógépekből és hűtőszekrényekből vesz chipeket, hogy megjavítsák a katonai hardverüket, mert már nincsenek félvezetők; az orosz ipar romokban hever” – idézi a Politico.
Hozzátette: „ez az ára Oroszország és Putyin romboló útjának”.
Az európai energiapiacról szólva kijelentette, hogy „már nem felel meg a célnak”, ezért nagymértékben át kell alakítani, legfőképp azért, hogy a gáz árát függetlenítsék az áram árától. Von der Leyen úgy véli, hogy ez sok tagállamnak tetszeni fog, amelyek éppen egy ilyen átalakítást követelnek, de átfogó következményei lesznek az európai energiaszektorra nézve.
„A fogyasztóknak kell élvezniük az alacsonyabb költségű megújuló energiaforrások előnyeit” – jelentette ki.
Ursula von der Leyen szerint az Európai Bizottság enyhíteni fogja az energiakereskedők által az energia jövőre vonatkozó ügyletek részeként megkövetelt biztosítékokat, ami súlyos likviditási problémákat okoz.