Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,76 Ft
Euró
393,83 Ft
Font
460,29 Ft
Bitcoin
62,554 $

Vizet találtak a Jupiter legnagyobb holdjának légkörében

Csillagászok már régóta feltételezték, hogy víz lehet a Ganyemedesen, nemrég azonban sikeresen be is tudták hipotézisüket bizonyítani.

NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Nemcsak a Jupiter, hanem a Naprendszer legnagyobb holdjáról van szó, amelyen kutatók felfedezték, hogy a felszín alatt 161 kilométerrel folyékony óceán lehet, melynek összetétele és hőmérséklete megfelelő környezetet biztosít az élethez.

A NASA hétfői közleményéből kiderült, hogy a Hubble űrteleszkóp által begyűjtött több mint két évtizedes adatok alapján a Ganymedes atmoszférájában vízgőz található. Soron kívül Befutott a Transformers One trailere

Mindez óriási áttörésként értékelhető, habár nem jelenti egyből azt, hogy a felszín alatt húzódó óceánból származhat a Földön az élet alapkövének számító, hidrogénből és oxigénből álló molekula.

Az eddigi mérések alapján sokkal inkább arról van szó, hogy közvetlenül a hold felületéről párologhatott el a csapadék, és atomi oxigénen kívül vízgőz formájában kerülhetett be a légkör felsőbb rétegeibe.

Lorenz Roth, a stockholmi KTH Royal Technológiai Intézet professzora, egyben a kutatás vezetője elmondta, korábban csak atomi oxigént azonosítottak a holdon, ez volt az első alkalom, hogy vízgőz jeleit is megtalálták:

„Az 1998-ban készített ultraibolya-képeken eredetileg oxigén molekulákat láttunk, azonban rájöttünk, hogy az UV-aurórák összefüggnek a hőmérséklet-változással, ez pedig vízgőzt eredményezhet. Minden bizonnyal a felszínen lévő fagyos geológiai struktúrák párologhatnak, nem pedig az óceán.”

Csak a jövő évtől jön az ingyenes készpénzfelvétel a postákon

Megjelent a Magyar Közlönyben az a törvény, amelyik a postákon is lehetővé teszi az ingyenes készpénzfelvételt havi 150 ezer forintig, ám mint kiderült, erre csak 2025-től nyílik lehetőség.