Videón a NASA Orion űrhajójának landoló modulja csobbanás közben
Kedd délután az amerikai űrügynökség mérnökei letesztelték a közel 6,5 tonnás Orion űrhajó egységének tökéletes mását egy hatalmas medencében.
A teszt lényegében az óceánon való landolás szimulációja volt, ami kissé bizarrnak tűnik a Twitterre feltöltött videók alapján.
A felvételeken az látszik, ahogyan körülbelül kétméteres magasságból leengedik a hatalmas kapszulát a medencébe, ellenőrizve ezzel, hogy biztonságos lehet-e a landolás a fedélzeten tartózkodó asztronauták számára.
A SpaceX Crew Dragon múlt nyáron történt visszatéréséig a NASA mérnökei nagyjából öt évtizede nem hajtottak végre vízreszállást.
Mivel a Holdat megcélzó Artemis III misszió során az Orion legénységének a Csendes-óceánban kell landolniuk, ezért a tesztek kulcsfontosságúnak számítanak, hiszen felmérhetik az esetleges veszélyeket és kockázatokat, melyek az űrhajósokat érhetik.
Az Orion makettjét rengeteg szenzorral szerelték fel, melyekkel megállapítható, hogy valóban biztonságos-e az egység, illetve kideríthetik, milyen pontokon szükséges még javítást és finomhangolást eszközölni.
Jacob Putnam NASA-elemző a hivatalos livestream alkalmával megjegyezte, miután az Orion sikeresen csobbant az óriási medencében és nem süllyedt el, ezért az űrhivatalnál sikerként könyvelhetik el az első ellenőrzéseket.