Veszélyesebbé vált a levegő szivárgása a Nemzetközi Űrállomáson
Meghibásodott az ISS fedélzetét oxigénnel ellátó rendszer is az orosz Zvezda modulon, miközben továbbra sem tudják megakadályozni a szivárgást.
Meghibásodott az ISS fedélzetét oxigénnel ellátó rendszer is az orosz Zvezda modulon, miközben továbbra sem tudják megakadályozni a szivárgást.
Az AFP hírügynökség információi alapján az Orosz Szövetségi Űrügynökség szerint nincs ok az aggodalomra, mivel az asztronauták továbbra is biztonságban vannak, a szerelési munkálatok pedig már elkezdődtek.
„Jelenleg semmi sem veszélyezteti a legénység és az ISS biztonságát” – nyilatkozta a Roszkoszmosz szóvivője a francia médiaközpont felkeresésére.
A rendszer röviddel azután mondta fel a szolgálatot, hogy szerdán két orosz és egy amerikai űrhajós csatlakozott az ISS stábjához, ezzel hatra emelve a fedélzeten dolgozó kozmonauták számát. Jó hírnek számít, hogy ha még le is állna az orosz részleg oxigénellátása, az amerikai modulban van annyi utánpótlás, hogy gond nélkül az űrállomáson élhessenek.
A szivárgásra először augusztus végén lettek figyelmesek, majd egy hónappal később rájöttek, hogy az orosz oldalon lévő résen juthat ki a levegő az univerzumba. Az egyelőre kérdéses, hogy az oxigénrendszer hibás működése összefüggésbe hozható-e a korábbi szivárgásokkal.
Gennagyij Padalka egykori űrhajós úgy gondolja, az oxigénellátó-rendszer egyszerűen elöregedhetett, mivel még 1998-ban telepítették az orosz modulra, így egy cserével könnyedén megoldhatnánk a problémát.
Az orosz Szojuz–2.1a hordozórakéta segítségével szerdán a Bajkonurban található űrrepülőtérről a bocsájtották egyébként a világűrbe a Szojuz MS-17 űrhajót, ami rekordgyors sebességgel, mindössze három óra alatt érte el az ISS-t.