Vékonybélbe ültetett robottal kezelhető a cukorbetegség
Egy olyan speciális terápiát alkottak meg kutatók, melynek segítségével a hagyományos inzulin injekciók helyett egy beültetett inzulinpumpával szabályozható automatikusan a szervezet vércukorszintje.
Az IEEE Spectrum magazin tudósításából kiderült, az apró robotot a vékonybélbe kell felhelyezni, ami bár fájdalmasan hangozhat, a végeredményért cserébe megéri elviselni a kellemetlen mellékhatásokat.
A kütyü mágnesezett inzulintablettákat tartalmaz, amelyeket a bél felső traktusaiba képes helyezni, így feloldódhatnak, és a véráramnak köszönhetően eljuthatnak a szervezetbe, fenntartva ezzel az optimális vércukorszintet.
Eddig kísérleti malacokon tesztelték az eljárást, a három diabéteszes disznó esetében rendkívül pozitív eredményekkel kecsegtetett a robot, amellyel óriási áttörést érhetnek el az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő páciensek kezelése terén.
Ha sikerülne embereken is bebizonyítani a technológia hatékonyságát és biztonságosságát, azzal jelentősen javíthatnának a betegek életminőségén, hiszen nem kellene napi szinten beinjekciózniuk magukat inzulinnal, a folyamatot ugyanis a parányi kütyü automatikusan elvégezné.
A robotból természetesen kifogyhat a beleültetett inzulin, melynek utánpótlását egy fémtabletta lenyelésével lehetne biztosítani, ami a szerkezetben található mágnes révén könnyedén hozzá tud csatlakozni a kütyü külső borításához.
A robot később a tablettát egy vékony tűvel megszúrja, kiszívja belőle az értékes hatóanyagot, majd a feltárást követően a vékonybélbe ereszti, így megfelelő mértékben – maximális effektivitás mellett – felszívódhat.