Túllépte a vegyi szennyezés mértéke a Föld számára biztonságos határokat
A legújabb kutatások szerint a műanyagok gyártása olyan gyors tempóban nőtt, hogy a kormányok ma már képtelenek felmérni, nemhogy ellenőrizni a Föld ökoszisztémáira jelentett kockázataikat.
A Stockholmi Kutatóközpont tudósai által publikált tanulmányban azt vizsgálták, hogy az üzemileg előállított vegyi anyagok milyen ütemben kerülnek a környezetbe, és milyen hatást gyakorolnak rá.
Leírásuk szerint mintegy 350 ezer ilyen újszerű anyag van forgalomban a piacon, köztük műanyagok, növényvédő szerek, ipari vegyi anyagok, fogyasztási cikkekben lévő kemikáliák, gyógyszerek és antibiotikumok, amelyek mind-mind szennyezhetik a természetet.
A műanyagok különösen nagy aggodalomra adnak okot, mivel több mint 10 ezer vegyi anyagból épülhetnek fel, amelyek egyenként és kölcsönhatásban is súlyos terheket róhatnak a környezetre.
Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy a műanyag a világ legtávolabbi szegleteiben is megtalálható, beleértve az Északi-sarkvidéket, az Antarktiszt és a Mount Everestet, ezenfelül rájöttek, hogy hatással van az élő tengeri élőlényekre, sőt, még az emberi sejtekre nézve is toxikus jelleggel bír.
A svéd kutatócsoport szerint 2000 és 2015 között 79 százalékkal nőtt a műanyagtermelés, ezáltal a Földön található műanyagok össztömege több mint kétszer akkora, mint az összes élő emlősé. A valaha előállított műanyagok mintegy 80 százaléka még mindig megmaradt a környezetben; a termelés és az azt követő szennyezés várhatóan tovább fog növekedni.
A vegyi anyagok előállításának és a szennyezésnek ezen tendenciái együttesen veszélyeztetik a Föld rendszerét, ezért határozott lépéseket kell tenni a helyzet elfajulásának megállítására, ami azonban globális összefogás nélkül gyakorlatilag kivitelezhetetlen feladat.