Robusztus védelmet nyújt rákkal szemben a himalájai gyógygomba
A kínai orvoslásban évszázadok óta használt himalájai gombákból kivont extraktum segítségével olyan szert állítottak elő, amivel akár negyvenszer hatásosabban pusztíthatóak el a ráksejtek, mint a hagyományos készítményekkel.
Az Oxfordi Egyetem kutatói és a Nucana biotechnológiai vállalat közreműködésében kifejlesztett Cordycepin nevű gyógyszer komoly effektivitást mutat a daganatos megbetegedések kezelésében.
A Cordycepin eltér a tradicionális készítményektől, ugyanis a hatóanyaga közvetlenül bejut a véráramba, és szinte azonnal lebomlik az ADA nevű enzim révén, majd nem sokkal később 3′-dATP metabolittá alakul, ami egy erélyes rákellenes szerves molekula – egyetlen probléma eddig az volt vele, hogy ez utóbbi folyamatot nehezen tudták csak kivitelezni.
A Nucana úgynevezett ProTide technológiája révén speciális nukleozid analógokat alkottak meg, melyeknek köszönhetően a véráramba bekerülő hatóanyag sokkal ellenállóbbá válik, ezáltal eljuthatnak célállomásukhoz, a rákos szövetekhez.
A felturbózott Cordycepin NUC-7738 kódnéven fut, és jelenleg az in vitro laboratóriumi tesztek zajlanak rajta, ezzel párhuzamosan pedig elkezdték az első fázisú emberi vizsgálatokat is, amelyek során kiderülhet a szerben rejlő valódi potenciál.
Kutatók előzetes mérései alapján közel negyvenszer hatékonyabb lehet az új gyógyszer, ami akár kemoterápiával kombinálva is alkalmazható, bár azt szeretnék elérni, hogy önmagában is mutasson akkora effektivitást, hogy mellékhatások nélkül bátran használhassák rákbetegeknél.