Vattaszerű galaxist kapott lencsevégre a Hubble űrtávcső
A NASA méltán híres űrteleszkópja egy újabb kozmikus gyöngyszemet fotózott le a Rák csillagképben.
A NASA méltán híres űrteleszkópja egy újabb kozmikus gyöngyszemet fotózott le a Rák csillagképben.
Az NGC 2775-re keresztelt galaxis 67 millió fényévre van a Földtől és különleges, vattapamacshoz hasonlítható karjai vannak, melyek a középpontjából csavarodnak a sötét világűr felé.
Habár a laikusok számára a klasszikus, spirálforma ugrik be először a galaxis szó hallatán, az univerzum csillagrendszereinek mindössze 10%-át teszik ki ezek az objektumok, a maradék 70%-ban úgynevezett flokkulens, azaz pehelyszerű galaxisokat, vagy flokkulens-hibrideket figyelhetünk meg.
Az N2775 a pehelyszerű kategóriába sorolható, spiráljainak formáját pedig a környezetében található sűrű gáz-, illetve porfelhőknek köszönheti.
A felvételeken jól látszik, hogy egy másik, kisebb galaxissal tandemben keringenek, erről a halvány, főként hidrogénből álló nyúlvány tanúskodik.
Asztronómusok csak megbecsülni tudják, összesen hány csillagrendszer lehet az univerzumban – néhányan úgy gondolják, nem kevesebb mint 2 billiárd galaxissal kell számolnunk, ami elképzelhetetlen mennyiségnek tűnik.
A Hubble-t 30 éve bocsátották ki a világűrbe, azóta rengeteg fényképet készített a világegyetem rejtett zugairól. Összesen mintegy 6 milliárd kilométert tett meg Föld körüli pályáján, és több mint 15 ezer tudományos kutatás fő forrásaként tartják számon.
A NASA 2021 márciusában tervezi a Hubble utódjának, a James Webb űrtávcsőnek a kilövését, amellyel sokkal részletesebb és még pontosabb fotókat tudnak majd elkészíteni a csillagászok.