Vaníliaaromává alakítja egy baktériumfaj a műanyag flakonokat
Miközben világszerte egyre nagyobb gondot jelent a műanyaghulladékok tárolása és újrahasznosítása, kutatók megalkottak egy korszakalkotó eljárást, mely során baktériumokkal vanillinné alakíthatóak a flakonok.
Az elmúlt évtizedek során megannyi mikroorganizmusról derült ki, hogy hasznunkra válhatnak, a bennük található enzimek ugyanis rendkívül előnyösek akár újrahasznosításra is.
Az Edinburghi Egyetem tudósai a PET palackok alkotóelemére, a polietilén-teraftalátra fókuszáltak, amely csomagolás nagyjából 50 millió tonnányi műanyaghulladékért felelős évente.
Kifejlesztettek egy áttörő technikát, amelyhez E. coli baktériumokat módosítottak genetikai úton úgy, hogy a PET palackokban található teraftálsavra összpontosítsanak. A kémiai reakciók finomhangolásával sikerült elérniük, hogy a mikrobák a sav több mint háromnegyedét vanillinné alakítsák.
Miközben a természetben a vanillin kizárólag a vanília növény hüvelytermésében fordul elő, mesterséges módszerekkel egyaránt előállítható, és gyakran ezekkel az aromákkal helyettesítik az élelmiszeriparban, máskülönben rendkívül költséges lenne a kitermelése, mivel egy termesztési szempontból meglehetősen igényes trópusi kosborféléről van szó.
Ha sikerülne nagyobb skálán is bebizonyítaniuk a kutatóknak a technológia hatékonyságát, akkor azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy a műanyagflakonok semlegesítésén és ártalmatlanításán kívül ezt a vaníliaaromát akár más iparágakban is felhasználhatják.
Egyelőre még gyerekcipőben jár a módszer, következő lépésben azt fogják megnézni, milyen effektivitási mutatóval rendelkezik a lebontási folyamat, és ha bebizonyosodik, hogy kellően biztonságos és hatékony, akkor további teszteknek vethetik alá.