Kiderült, hogy mely vakcinák képesek védelmet nyújtani az omikron ellen, íme az adatok
Az omikron variáns megjelenése váratlanul érte a világot, most azonban végre kiderült, hogy mely vakcinák képesek védelmet nyújtani az először Dél-Afrikában detektált variánssal szemben.
Az omikron variáns kapcsán már megkezdődtek a vizsgálatok, az eddigi eredmények alapján pedig annyi biztos, hogy a harmadik, azaz emlékeztető oltások védelmet nyújthatnak az új variánssal szemben, és megakadályozzák a súlyos betegség kialakulását.
Amennyiben szükséges lesz, úgy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jövő tavasszal engedélyezheti az omikron-specifikus oltásokat is, melynek kapcsán már ki is adtak egy irányelvet a módosított oltóanyagok fejlesztéseinek követelményeiről. Az eddig elvégzett kutatások során az mRNS-vakcinák hatékonyságát vizsgálták az omikron variánssal szemben, s a következő eredmények születtek.
Németországi vizsgálat – Frankfurti Egyetemi, Orvosi Virológiai Intézet
Sandra Ciesek, az Intézet igazgatója egy tweetben számolt be a vizsgálati eredményekről a Pfizer és a Moderna, valamint az AstraZeneca esetében: az mRNS-vakcinák esetében a második oltás, valamint egy adag Pfizer és egy adag AstraZeneca beadását követő hat hónappal az omikron elleni semlegesítő hatás 0 volt.
Azonban három hónappal a harmadik adag Pfizer beadása után az omikronnal szembeni semlegesítő hatás 25 százalékos volt, míg ez az arány a delta variáns esetében 95 százalék.
Ciesek kiemelte, mindez nem azt jelenti, hogy e vakcinák nem képesek klinikai védelmet nyújtani az omikronnal szemben, mivel a tesztek során nem értékelték külön a sejtes immunitás mértékét, és a neutralizáló ellenanyagszintre sem derült fény. Ciesek mindenesetre nem javasolja az omikron-specifikus oltóanyagok fejlesztését.
Dél-Afrikai vizsgálat – Afrikai Egészségügyi Kutató Intézet
Ezen a dél-afrikai teszten mindössze 12 ember vett részt, közülük 6 ember kapott a Pfizer oltóanyagából, míg a másik 6 résztvevő korábban már átesett a fertőzésen és be is volt oltva. A kutatócsoport arra volt kíváncsi, hogy az ezen csoportokba tartozók ellenanyagai miként képesek megakadályozni az omikron variáns bejutását a gazdasejtekbe.
Az eredmények itt sem kecsegtettek sok jóval, ugyanis kiderült, hogy az omikron variánssal szembeni védelem sokkal gyengébb volt, mint a béta variáns esetében, valamint azt is megállapították, hogy a koronavírus-fertőzés utáni két adag oltás, illetve a két oltás utáni harmadik, emlékeztető oltás védelmet nyújthat az omikron által okozott súlyos megbetegedés ellen.
Svédországi vizsgálat – Karolinska Intézet
A laboratóriumi vizsgálat során 17, a közelmúltban vért adó donor, illetve 17, a fertőzésen már korábban átesett, majd beoltott kórházi dolgozó mintáit vizsgálták, az eredmények alapján pedig szinte mindegyik oltóanyag védelmet nyújtott valamilyen mértékben az omikron ellen, azonban ennek mértéke erősen változó volt.