Üveggömböket fedezett fel egy kínai szonda a Hold sötét oldalán
A kínai Jütu–2 holdjáró furcsa objektumra bukkant Földünk hűséges követőjének felszínén.
A felfedezés mögött álló kutatócsapat a Science Bulletin tudományos folyóiratban publikált egy tanulmányt a leletekről, amelyben a tárgyakat áttetsző üveggömbökként írták le, átmérőjüket pedig nagyjából 1 centiméteresre becsülték.
Bár meglepőnek számítanak ezek az objektumok, valójában a Holdon már korábban is számos esetben bukkantak üvegre, amelyek főként meteorbecsapódások, illetve az égitest múltbeli vulkanikus tevékenysége miatt alakultak ki.
Tudósok szerint a Jütu–2 által felfedezett üveg viszont szokatlan, mivel a gömbök jóval nagyobbak, mint amekkorák általában lenni szoktak, emellett a minták egyedi világosbarna árnyalattal rendelkeznek, és teljesen áttetszőek.
Mindez arra utalhat, hogy hasonló üveggömbök gyakoriak lehetnek a Hold túlsó oldalán, és ha ez valóban bebizonyosodik, akkor értékes erőforrásként szolgálhatnak a jövőbeni kolóniák számára, hiszen belőlük építőanyagokat vagy szerszámok készítésére alkalmas komponenseket nyerhetnek ki.
Természetesen még messze vagyunk attól, hogy üvegablakokat vagy éppen üvegházakat gyártsunk a Hold felszínén, azt azonban már most elmondhatjuk, hogy a parányi kínai rovernek hála egy rendkívül érdekes felfedezésnek lehettünk szemtanúi.