Több áldozatot szedett az omikron az USA-ban, mint a delta
Meglepő adatok érkeztek az Egyesült Államokból: az omikron variáns sokkal több halálesetet okozott az országban, mint a delta variáns.
Habár még mindig nem egyértelmű, hogy az omikron súlyosabb-e, mint a korábbi variánsok, annyi biztos, hogy szélsebesen terjed a világban, és megjelenése óta dominánssá is vált a legtöbb országban. A legfrissebb amerikai járványügyi adatok szerint a koronavírus okozta halálesetek hétnapos átlaga november óta folyamatosan emelkedik, csütörtökön pedig elérte a 2267-et, valamint meghaladta a tavaly szeptemberi delta-hullám csúcsát, amikor 2100 halálesetet jegyeztek.
Szakértők becslései szerint azonban az országon végigsöprő omikron további emelkedést fog hozni a halálesetek számában, ugyanis bár nem feltétlen okoz súlyos megbetegedést, mégis képes megkerülni az immunrendszert és olyanokat is képes megfertőzni, amik megkapták a koronavírus elleni védőoltást. Ennek okán pedig, minél több ember fertőződik meg, annál nagyobb az esélye annak is, hogy több ember veszíti életét a vírusban.
Andrew Noymer, az Irvine-i Kaliforniai Egyetem közegészségügyi professzora úgy véli, az omikron miatt könnyedén egymillió fölé emelkedhet a vírus halálos áldozatainak száma, mely garantáltan komoly vitákat fog generálni annak kapcsán, hogy mit lehetett volna jobban és hatékonyabban csinálni annak érdekében, hogy kevesebb ember haljon bele a vírusba.
Mint ismert, az omikron variáns tünetei sokkal enyhébbek, mint a korábbi variánsoké, sőt, egyes fertőzöttek tünetmentesen vészelik át a fertőzést. Azonban épp úgy, mint az influenza, bizonyos esetekben az omikron is súlyos megbetegedést okozhat, és akár halálhoz is vezethet az oltatlanok, valamint a legyengült immunrendszerű, és idős emberek esetében.
Dr. Rochelle Walensky, a CDC igazgatója a héten a Fehér Házban tartott tájékoztatóján kiemelte: „az enyhébb nem azt jelenti, hogy enyhe”, utalva ezzel arra, hogy bár az omikron variáns által okozott megbetegedés enyhébb lefolyású lehet, mégsem szabad hátradőlni, hiszen még mindig fennáll a fertőzés és a súlyos megbetegedés, végső esetben pedig az elhalálozás kockázata.
Egy tökéletes és egyben szomorú példa: Chuck Culotta egy egészséges középkorú vállalkozó volt, aki az omikron megjelenésekor, karácsony előtt nem sokkal egy kicsit rosszul érezte magát. Karácsony napján elvégzett egy tesztet, melyről kiderült, hogy pozitív, a férfi szervezete azonban nem tudta leküzdeni a betegséget, és szilveszter napján, 9 nappal 51. születésnapja előtt belehalt a fertőzésbe.
(AP)