Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A legjobban az Egyesült Államok és Kína dörzsölheti a tenyerét, ha bevezetik a globális minimumadót

Amennyiben sikerül tényleg jogszabályba ültetni a globális minimum társasági adó ötletét, körülbelül 100 milliárd dollárral több adóbevétele lehet a világnak.

...svg content...2021. május 6-i kép a Microsoft amerikai számítástechnikai cég New York-i épületérõl. A Microsoft 2021. június 24-én bemutatta legújab operációs rendszerét a Windows 11, amely a 2015-ben elindított Windows 10-et váltja majd. MTI/AP/Mark Lennihan
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Ebből pedig az Egyesült Államok és Kína profitálhat a leginkább, ugyanis a potenciálisan érintett multinacionális vállalatok 60 százaléka e két országban található – írta a QUICK FactSet adatbázisa alapján a Nikkei Asia.

Az adatok szerint 81 multinacionális vállalat felel meg a megegyezésben meghatározott bevételi- és profithatárnak, amelytől a globális minimumadónak az alanyai lennének. Ebből a 81 vállalatból pedig 11 található Kínában és 35 az Egyesült Államokban. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Ezek ráadásul egyáltalán nem kis nevek, Kína esetében például akkora tech-óriásokról van szó, mint a Tencent és az Alibaba, míg az Egyesült Államok esetében akkor multikat érint, mint a Facebook, a Microsoft vagy a Philip Morris International. Japánban is legalább hat vállalat érintett, többek között a Toyota, a Sony és a SoftBank is.

Az immáron 130 ország által támogatott globális adó egyelőre csak előzetes megállapodás, de abban már az alapokat lefektették: minden vállalat érintett benne, amely évente legalább 20 milliárd euró bevétellel rendelkezik, a haszonkulcs pedig meghaladja a 10 százalékot. A globális adó alól mentesülni fognak a bakok, a biztosítók és az erőforrásokkal foglalkozó vállalatok.

Eredetileg ezt egy globális digitális adónak képzelték el az ötletgazdák, amellyel a monopolhelyzetben lévő tech-óriásokat szankcionálták volna, ám főként amerikai nyomásra megpróbálták a nemzetek kiterjeszteni ezt a világ 100 legnagyobb cégére.

Egyelőre még nem tudni pontosan, mekkora lehet a globális adókulcs, várhatóan októberben fog erről végső megállapodás születni. A Nikkei beszámolója szerint azonban a tervet azonban nem fogják tudni elérni, ugyanis csak 81 vállalatra felel meg az előzetes definíció.

Ez a globális ötlet egyébként egy évek óta égető problémára született válaszként értelmezhető, hogy a kormányok egyszerűen nem tudnak mit kezdeni a multinacionális vállalatok adóelkerülésével, adóparadicsomokba való kitelepülésükkel.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Kutatás bizonyítja, meglepő hatása lehet a rendszeres tojásfogyasztásnak

Bár ebben az állati élelmiszerben sok a koleszterin, a kutatók úgy vélik, egyáltalán nem egészségtelen, sőt: rendszeres fogyasztásának kifejezetten jó hatása lehet egy új tanulmány szerint.

Mit együnk és mit ne, ha elkerülnénk az őszi betegségeket? Ezt mondja a szakértő

Egy dietetikus elárulta, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket érdemes előnyben részesíteni vagy elkerülni, ha a cél az, hogy ősszel és télen is csúcsformában legyen az immunrendszerünk.