Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

USA: „Jelentős közvetett bizonyítékok” utalnak a vírus laborban történő előállítására

A múlt hónapban a Fehér Ház azzal vádolta Kínát, hogy nem „átláthatóan” cselekedett a koronavírus eredetére vonatkozó megállapításainak nyilvánosságra hozatalakor, egy, az Egészségügyi Világszervezettel együttműködésben kiadott pekingi jelentés részeként.

...svg content...Biztonsági őr áll a Vuhani Virológiai Intézet épülete előtt Hupej tartomány székvárosában, Vuhanban 2021. január 27-én. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi, a koronavírus eredetének felkutatásával megbízott szakértőinek kéthetes karanténja január 28-án ér véget a koronavírus-világjárvány legelső, ismert gócpontjának számító Vuhanban. MTI/EPA/Roman Pilipej
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A képviselőházi republikánusok egy csoportja azt állította, hogy „jelentős közvetett bizonyítékok” vannak arra vonatkozóan, hogy a koronavírus kitörése a kínai Vuhani Virológiai Intézetben történt szivárgásból ered. Egy szerdán közzétett jelentésben a képviselőház hírszerzési bizottságának republikánus tagjai arra sürgetik a kormányt, hogy „nagyobb nyomást gyakoroljon Kínára”, hogy lehetővé tegye a koronavírus-járvány forrásának „teljes körű, hiteles kivizsgálását”.

A jelentés, amelynek másolatát a Fox News szerezte meg, kimondja, hogy „az egészségügyi szakértők és az amerikai kormány számára létfontosságú, hogy megértsék, hogyan keletkezett a koronavírus”, hogy „a jövőbeni járványokat el lehessen hárítani vagy gyorsan lehessen enyhíteni”. A dokumentum szerint a vírus valódi forrásának felderítésére irányuló nemzetközi erőfeszítéseket „a Kínai Népköztársaság (KNK) együttműködésének hiánya akadályozta meg”. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A képviselőház republikánus képviselői azzal érveltek, hogy „kevés közvetett bizonyíték merült fel a KNK azon állításának alátámasztására, hogy a koronavírus természetes eredetű volt, és valamilyen más fajról ugrott át az emberre”. Azzal vádolták a kínai hatóságokat, hogy nem azonosították „azt az eredeti fajt, amely állítólag átterjesztette a vírust az emberre, ami kritikus fontosságú a zoonózisos átvitelre vonatkozó elméletük szempontjából”.

A jelentést azt követően tették közzé, hogy a Fehér Ház áprilisban támadta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és Kína közötti jelentést, azt állítva, hogy a tanulmányból hiányoznak a kulcsfontosságú információk, és az csak „részleges, hiányos képet” mutat a koronavírus eredetéről.

A Fehér Ház sajtótitkára, Jen Psaki a maga részéről sürgette Kínát és a WHO-t, hogy a nemzetközi szakértők „korlátlan hozzáférést” kapjanak a vírussal kapcsolatos adatokhoz, és tegyék lehetővé számukra, hogy kapcsolatba lépjenek a koronavírus-járvány kitörésének idején a helyszínen tartózkodó emberekkel. Psaki hozzátette, hogy az amerikai egészségügyi szakértők még vizsgálják a jelentést, de a Fehér Ház úgy véli, hogy a dokumentum „nem felel meg az érintett időszaknak”.

A nyilatkozatra azután került sor, hogy a WHO-Kína március végi jelentése szerint „rendkívül valószínűtlen”, hogy a koronavírust okozó SARS-CoV-2 vírus kiszabadult volna egy vuhani kutatólaboratóriumból. Ugyanakkor a jelentés azt sem tudta bizonyítani, hogy a vírus állatokról emberre is átvihető, ami eddig az uralkodó tézis volt.

Február közepén egy WHO-kutatócsoport egy hónapos útját fejezte be Vuhanban, a világ első koronavírus-gócpontjában. A misszió a kínai városban több olyan helyszínt vizsgált meg, amelyekről feltételezik, hogy a koronavírus eredeti forrása lehetett, köztük egy piacot és a Vuhani Virológiai Intézet BSL-4 szigorúan őrzött laboratóriumát.

A vizsgálatot követően Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy Kína megfelelően benyújtotta-e a koronavírusra vonatkozó nyers adatait a WHO-nak, miközben a média arról számolt be, hogy a szervezet nyomozói nem kaptak hozzáférést a koronavírus több mint száz korai esetére vonatkozó személyre szabott információkhoz, Peking azonban hevesen visszautasította az állításokat.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.