Az USA elárulta, más országok is adnak át hírszerzési információkat az ukránoknak, de kik azok?
Az Egyesült Államok igyekszik tisztázni, nem vesznek részt az ukránok azon döntésében, milyen orosz célpontokat semmisítenek meg.
Mint arról korábban beszámoltunk, a jelentések szerint az USA hírszerzési információit is felhasználták az oroszok, amikor megtámadták a Moszkva névre keresztelt hadihajót, mely nem sokkal később elsüllyedt.
Hatalmas veszteség volt ez az orosz hadsereg számára, már csak a presztízs miatt is, és továbbra sem ismert, hogy a két rakéta hogyan találhatta el a hadihajót, mely modern rakétavédelmi rendszerekkel volt felszerelve.
Az USA soha nem tagadta, hogy hírszerzési információkkal látja el Ukrajnát, és mindezt valós időben teszik, tehát ezen információk segítségével támadásokat tudnak indítani orosz célpontok ellen, vagy ezeket a „füleseket” védekezésre használják fel az ukránok.
A Pentagon azonban azt már világosan tagadta, nem adnak olyan információkat, amik orosz tábornokok tartózkodási helyét mutatják a frontokon, illetve Oroszországban lévő potenciális célpontokról sem szolgáltatnak adatokat.
Az amerikai védelmi minisztérium szóvivője, John Kirby pénteken egy sajtóeseményen világossá tette, Ukrajna hozza meg ezeket a döntéseket, amikor arról esik szó, hogyan is használják fel az amerikai hírszerzési információkat. Kiemelte, óvatosnak kell lenni, amikor más országokkal tárgyalnak ezen információk megosztásáról.
Ennek kapcsán azt mondta, olyan releváns információkat adnak át az ukránoknak az orosz egységekről, amik lehetővé teszik számukra, hogy a legjobb tudásuk szerint döntsenek erről, illetve megvédjék magukat.
Kiderült, hogy nem az USA az egyetlen olyan ország, mely hírszerzési információkat ad át Ukrajnának, mivel más nemzetektől is kapnak ilyen adatokat, illetve Kirby hozzátette, mindemellett elég erős hírszerzési képességgel is rendelkeznek. Azt azonban nem árulta el, mely nemzetek azok, akik hírszerzési információkkal segítik Ukrajnát, és kizárólag ők azok, akik döntést hoznak abban a kérdésben, hogyan is használják fel ezeket az információkat.
„Az a fajta hírszerzés, amit mi adunk át számukra, legitim, törvényes és korlátozott. ” Kirby elmondása szerint Ukrajna több országból származó hírszerzési információkat kombinál össze, és nem az USA az egyetlen külső forrás számukra.