Űrbíróságot és űrügyészséget hoztak létre Dubajban
Az Egyesült Arab Emirátusok egyik leghíresebb emírségében bejelentették, hogy marsi űrszondájuk rajtja előtt a jövőbeni kereskedelmi viták elkerülése végett űrbíróságot létesítenek.
Az új ügyészség a Dubaji Nemzetközi Pénzügyi Centrum (DIFC) épületében lesz, ami egy brit ihletésű választottbírósági központ, ahol általában a polgári jogi ügyeket intézik – adta hírül a The Times of Israel portál.
Az űrjogot nemzetközi egyezmények alapján határozták meg, melybe beletartozik az 1967-ben aláírt Outer Space Treaty, hivatalos magyar nevén a Szerződés az államok tevékenységét szabályozó elvekről a világűr kutatása és felhasználása terén, beleértve a Holdat és más égitesteket.
Mivel az elmúlt években egyre több privát cég is megjelent az univerzumban, ezért ez a korábban megfogalmazott jogrend nem mindig érvényes, ezért mindenki hajlamos saját kénye-kedve szerint átértelmezni a szabályokat.
Az Egyesült Arab Emírségek űrprogramjának fő célja, hogy embert juttasson el a Holdra, valamint hogy a jövőben a Hope nevezetű Mars-szondáikkal feltérképezhessék saját eszközeikkel a vörös bolygó felszínét.
A közel-keleti ország 2019-ben történelmet írt, ugyanis elsőként juttattak ki egy asztronautát a világűrbe, fejlett infrastruktúrájuknak köszönhetően pedig egészen biztos, hogy nem ez volt az egyetlen alkalom, amikor erre sor került.
Meglepő módon egyre több magánvállalatot vonzott be az űrbíróság ötlete, ezért a kereskedelmi kérdéseket és felmerülő jogvitákat, illetve az elkövetkező években esedékes mega-űrprojekteket egyaránt ebben ezen intézmény ajtói mögött tárgyalhatják majd meg a felek.