Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Sok milliárd dollárnyi fém rejtőzhet a Hold krátereiben

Sok milliárd dollárnyi fém rejtőzhet a Hold krátereiben

Sok milliárd dollárnyi fém rejtőzhet a Hold krátereiben
Unsplash

A kutatók szerint ezek kitermelésével biztosítható lehet, hogy a csillagászat és az űrkutatás végre ne csak az emberi kíváncsiságot elégítse ki, hanem hasznot is hozzon.

Akár ezermilliárd dollárnál is magasabb összértékű kibányászható fém lapulhat a Hold krátereiben – állítja egy friss tanulmány. A kutatók úgy vélik, ezek kitermelésével biztosítható lehet, hogy a csillagászat és az űrkutatás végre ne csak az emberi kíváncsiságot elégítse ki, hanem hasznot is hozzon. A beszámolóban emlékeztetnek: a Hold felszínét százezernél is több kráter borítja, amelyeket az égitest felszínébe csapódó üstökösök, meteoridok és aszteroidák hagyják maguk után.

Némely aszteroida értékes fémércéket is tartalmaznak, amelyek a becsapódás után a kráter fenekére, vagy esetleg a föld alá, de még könnyen hozzáférhető mélységbe kerülnek. A tudósok számításai szerint a Holdon mintegy 6500 olyan kráter lehet, amely elegendő ércet rejt ahhoz, hogy megérje kitermelni. Ezek összesített értékét nagyjából 1 billió, azaz ezermilliárd amerikai dollárra becsülik, ami mai árfolyamon több mint 350 000 milliárd forintot jelent – emelik ki.

Hozzáteszik: régóta ismert, hogy bizonyos aszteroidák hihetetlen mennyiségű értékes nyersanyagot hordoznak, ezért a kutatók és vállalkozók jó ideje dédelgetik az aszteroidabányászat álmát, ami megvalósítói számára csodás gazdagsággal járhat. Az új tanulmány szerzői ugyanakkor úgy látják, jóval egyszerűbb és gazdaságosabb lenne inkább a Hold felé venni az irányt, ami megannyi megsemmisült aszteroida anyagát őrzi – írja a 24.hu az IFLScience cikke alapján.


Korábban egyébként arra is kitértünk, hogy az 1976-os Viking-misszió során a NASA szakemberei egy különös, sötét mintázatot fedeztek fel a Mars felszínén. Akkor úgy vélték, hogy folyékony víz hozhatta létre ezeket, ám egy új elemzés egészen más megvilágításba helyezte a korábbi állításokat. A képződményeket sziklafalak és kráteroldalak lejtőin figyelték meg, a kutatók pedig úgy vélték, olvadás vagy sós víz szivárgása lehet a háttérben. A további részletekről itt olvashat.