Ungár: „Szerintem az embereket lenézzük ezzel a Nyugatozással”
Ungár Péter, az LMP vezető politikusa erős kritikával illette az ellenzék hozzáállását a háborúhoz és a Nyugathoz.
Az LMP politikusa a Jelen újságírójának, Ónody-Molnár Dórának adott interjújában beszélt egyebek mellett arról, hogy szerinte Magyarországon sem a gondolattalan „geopolitikai Nyugat-fétis”, sem az „ötvenhatezredik korrupciós ügy” nem érdekli az embereket, ami a választáson is látszott:
Dehogy akar! Hagyjuk már ezt abba! A választók többsége pontosan tudja, hogy nem akar kilépni, hiszen onnan jön a pénz. A NATO-ból sem akar kilépni! Mondjuk már ki azt a tényt, hogy Orbán mindenben a németek álláspontját követi a nemzetközi térben. Nincs elszigetelődve, a jelenlegi német kancellár, Olaf Scholz még annyi rosszat sem mondott róla, mint Merkel.
Ónody-Molnár ezzel kapcsolatban felvetette, hogy az Európai Unió önvizsgálatot tart a háború kitörése óta, hogy túlságosan elnéző volt Putyinnal és szerinte ez egy identitáspolitikai üzenet lett az ellenzéktől, hogy a Nyugathoz tartozunk, aminek még előzménye is volt a baloldalon. Ungár ezt azonban így hibásnak tartja:
Ungár a lengyel állásponttal kapcsolatban elmondta, hogy ott nem csak az oroszokról, hanem az orosz-német szövetségről is van szó, amely a történelme során négyszer osztotta fel Lengyelországot, ezért is képviselnek ők markáns álláspontot a háborúban.
Mint fogalmazott, jelenleg két út van: az Amerika-barát, atlantista álálspont, a másik pedig az, amit Orbán választott, vagyis mi csendben asszisztálunk, és megpróbáljuk a lehető legtöbbet kihasítani a német-orosz összefogásból. E tekintetben a lengyelek az előbbit választották.
Hozzátette: Leegyszerűsítettük a kérdést arra, hogy ami a Visztulától nyugatra van, ott aranyból van minden. Hadd idézzem egyik kedvenc filozófusom történetét! A szlovén Slavoj Žižek áll Ljubljanában, és mutatja, hogy az ott a Balkán, ahol sötétség van és nyomor, de itt már minta-EU-ra van, ahol mindenki boldog. Nagyjából ez volt a mi geopolitikai mondandónk.