Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Ismét rengeteg ukrán és orosz hadifogoly térhet haza

Ismét rengeteg ukrán és orosz hadifogoly térhet haza

Ismét rengeteg ukrán és orosz hadifogoly térhet haza
Orosz fogságból szabadult ukrán hadifoglyok, miután ukrán területre érkeztek 2025. május 23-án, az Ukrajna elleni orosz háború negyedik évében. Az ezer-ezer főre kiterjedő fogolycseréről május 16-án született megállapodás Isztambulban, az orosz és ukrán delegációk közvetlen tárgyalásán. A fogolycsere május 23-i, első fázisában 390 ukrán és ugyanannyi orosz hadifogoly nyerte vissza szabadságát. MTI/EPA

Ukrajna és Oroszország megegyeztek 1 000 hadifogoly kölcsönös cseréjéről, mint tették ezt korábban is.

Ukrajna és Oroszország vezetői Törökországban egyeztek meg 1 000 hadifogoly kölcsönös elengedéséről. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy friss sajtótájékoztatón jelentette be a megállapodást, melynek értelmében mindkét fél listát állít össze azokról a foglyokról, akiket a következő hét során sorra kerülő csere keretében szeretnének hazajuttatni.

A fogolycsere nem csupán a katonai fronton szolgálhat enyhülést, hanem fontos jelzése is lehet annak, hogy a háborús felek között bizonyos témákban továbbra is lehetséges az együttműködés, mint azt láthatjuk. Zelenszkij szerint további 200 fogoly cseréjére is nyílhat lehetőség a megállapodás után, amennyiben a felek között fennmarad a tárgyalási szándék és a bizalom. Ez attól is függhet, mi történik a fronton, ahol megint súlyosabb a helyzet.

A legutóbbi megegyezés részét képezi a háborúban elesett katonák földi maradványainak visszajuttatása is. Ez viszont különösen kényes feladat, mely alapos logisztikai és diplomáciai előkészületeket igényel. Ukrajna elnöke ennek kapcsán hangsúlyozta, a megfelelő méltóság és tisztelet biztosítása elengedhetetlen ezekben a folyamatokban.

Zelenszkij arra is kitért, hogy Ukrajna követelte a közel 400 elhurcolt gyermek visszatérését is. A tárgyalások során az orosz fél 10 gyermek visszaküldésének lehetőségét ismerte el, ami éles kontrasztban áll az ukrán követelésekkel. Az ukrán vezető beszámolt a vasárnap végrehajtott „Pókháló” fedőnevű ukrán titkosszolgálati műveletről is, mely során drónokkal hajtottak végre támadást orosz katonai repülőterek ellen. Zelenszkij szerint az akció megerősítette a nemzetközi partnerek hitét abban, hogy Ukrajna képes továbbra is hatékonyan szembeszállni az orosz agresszióval.