Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Meghökkentő részletek szivárogtak ki az ukránok példátlan oroszországi drónakciójáról

Meghökkentő részletek szivárogtak ki az ukránok példátlan oroszországi drónakciójáról

Meghökkentő részletek szivárogtak ki az ukránok példátlan oroszországi drónakciójáról
Az ukrán elnöki sajtószolgálat felvételén Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (b) fogadja Vaszil Maljukot, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SzBU) vezetõjét Kijevben 2025. június elsején. MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat

Ukrajna Biztonsági Szolgálata (SBU) egy minden eddiginél merészebb, precízen kivitelezett műveletet hajtott végre az orosz hadsereg légibázisai ellen.

A The Kyiv Independent információi szerint a példátlan akció során az SBU 41 orosz nehézbombázót semmisített meg vagy rongált meg súlyosan, több ezer kilométerre Ukrajna területétől, mélyen az orosz hátországban. A titkos művelet, mely a „Spiderweb” (Pókháló) fedőnevet viselte, másfél évnyi tervezést és szervezést igényelt, és számos újítást vonultatott fel a modern drónhadviselésben.

A források szerint az SBU először FPV típusú drónokat csempészett be Oroszország területére, amiket később speciálisan átalakított, mobil faházak teteje alá rejtették, majd azokat teherautók szállítottak a célpontok közelébe. A megfelelő pillanatban a kabinok tetejét távolról kinyitották, és a drónokat közvetlenül a katonai repülőgépek ellen indították el.

A célba vett négy légibázis a következő volt:

Belaya légibázis (Irkutszki terület) – több mint 4000 kilométerre Ukrajnától
Olenya légibázis (Murmanszki terület)
Diaghilev légibázis (Rjazanyi terület)
Ivanovo légibázis (Ivanovói terület)

A támadás során több mint 117 FPV drónt vetettek be, és ugyanennyi kezelő koordinálta a támadást. A hadműveletet Volodimir Zelenszkij elnök és Vaszil Maljuk, az SBU vezetője személyesen felügyelte, amivel milliárdos veszteséget okoztak az oroszoknak.

A támadás következményei drámaiak. 41 katonai repülőgép megrongálódott vagy megsemmisült, köztük ritka és stratégiai jelentőségű típusok. A–50 légtérellenőrző repülőgép – az orosz hadsereg kevesebb mint tíz ilyen géppel rendelkezik, aminek egyenkénti becsült ára 350 millió dollár. Tu–95 – a hidegháborús korszakból származó nehézbombázó, mely 16 robotrepülőgépet képes szállítani. Tu–22M3 – szuperszonikus bombázó, ami a rendkívül gyors Kh–22 rakéták indítására is képes.

7 milliárd dollárnyi kárt okoztak az ukránok

Az SBU becslése szerint a művelet 7 milliárd dollárnyi kárt okozott, és az orosz cirkálórakéta-hordozó kapacitás 34 százalékét semlegesítette. Az orosz hadvezetés kezdetben csak részlegesen ismerte el a támadást, és „terrorcselekményként” jellemezte azt. Murmanszk és Irkutszk területi kormányzói megerősítették a támadás tényét, utalva arra, hogy a drónokat teherautókról indították.

A hadművelet különleges aspektusa, hogy az SBU egyik irányító központja közvetlenül az FSZB (orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat) egyik regionális irodájának közelében működött, legalábbis Zelenszkij ezt állítja. Ez nemcsak technikai, de pszichológiai áttörést is jelenthet, miután az SBU képes volt mélyen behatolni az orosz infrastruktúrába, és onnan megbénítani stratégiai fontosságú hadieszközöket, gyakorlatilag az orosz fél orra előtt.

A támadás rámutatott az FPV drónokban rejlő potenciálra, ahogyan arra is, hogy míg egy drón néhány száz dollárba kerül, az ellenséges célpontok értéke több száz millió dollárban mérhető. Az SBU ezzel a lépésével azonban azt kockáztatja meg, hogy Oroszország olyan támadásokat fog elrendelni ellenük, amikre eddig nem volt példa.

Zelenszkij „zseniálisnak” nevezte a műveletet, és kijelentette: „Ez teljesen jogos és megérdemelt veszteség volt Oroszország számára.” Az SBU vezetője, Maljuk megerősítette, a támadások addig fognak folytatódni, amíg Oroszország rakétákkal és drónokkal támadja Ukrajnát. „A tengerben, a levegőben és a földön, és ha kell, a föld alól is elérjük őket”

A „Spiderweb” hadművelet nem csupán katonai siker az ukránok részéről, hanem üzenet is, mely szerint Ukrajna képes innovatív módon, költséghatékonyan és hatékonyan válaszolni a sokszor aszimmetrikus háborús kihívásokra. Ugyanakkor Oroszország a háttérben már dolgozhat a megtorláson, aminek rendkívül súlyos ára lehet.