Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,12 Ft
Euró
395,04 Ft
Font
461,90 Ft
Bitcoin
70,802 $

Belehalt egy újszülött a kórházat megcélzó kibertámadásba

Beperelte a hackertámadással sújtott kórházat az az édesanya, akinek a csecsemője azért vesztette életét, mert a klinika számítógépes rendszerét és orvosi eszközeit megfertőzték egy agresszív ransomware-rel.

Twenty20
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A hackerek 2019-ben foglalták el az Alabama államban található Springhill Orvosi Központ szervereit egy ransomware-rel, mondván addig nem oldják fel a korlátozást, amíg ki nem fizetik a busás váltságdíjat.

A kórház vezetősége nem tett eleget a kiberbűnözőknek, így kénytelenek voltak a szervereken digitálisan tárolt kórlapok helyett az intuícióikra támaszkodni, ami korántsem bizonyult egyszerű feladatnak. Soron kívül Hajdú Péter: sajnálom, hogy Varga Judit magánéletéből szappanopera lett

A támadás után egy héttel az ügyben érintett édesanya, Teiranni Kidd megérkezett a klinika szülészetére, hogy világra hozza lányát, Nicko Silart, azonban monitorok és orvosi berendezések nélkül az ápolónők képtelenek voltak figyelni a kisbaba életjeleit, ezért nem tudták detektálni, hogy a normálisnál hevesebben ver a kicsi szíve – írta a The Wall Street Journal.

A megemelkedett pulzus azt jelzi, hogy a csecsemő fullad, ugyanis ebben az esetben a nyaka köré van tekeredve a köldökzsinór, amit csak akkor lehet észlelni, ha az ehhez szükséges elektronikai eszközök rendeltetésszerűen működnek, a nővéreknek azonban a ransomware-támadás miatt erre nem volt lehetőségük.

A kislányt végül súlyos agykárosodással, mozdulatlanul emelték ki az édesanya méhéből, és az intenzív osztályon kilenc hónapig tartó gyógykezeléssel sem jártak sikerrel, a csecsemő ugyanis belehalt a szövődményekbe.

Kidd ezt követően beperelte a kórházat, akik a rendőrségre hárították az ügyet, hiszen nem állt szándékukban előidézni a csecsemő halálát, mivel ransomware nélkül rendben végbe mehetett volna a szülés. Az eddigi feltételezések szerint az orosz Ryuk kiberbűnözői csoport állhat az eset mögött, akik 2018 óta legalább 235 kórháztól követeltek pénzt a zsarolóvírusok feloldásáért cserébe.