Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Újabb kutatások bizonyíthatják a Mars különös eredetét

Naprendszerünk vörös bolygója kétségkívül az egyik legintenzívebben tanulmányozott égitest – a tervezésben lévő emberi missziókon kívül már megannyi expedíciót indítottak a felszínére.

Cool
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Tokiói Egyetem kutatói a május 13-án a Journal Nature Communications lapban megjelent publikációjukban a Mars szeizmikus tulajdonságairól készítettek egy tanulmányt, amelyben az égitest eddig vélt származását kérdőjelezték meg.

A tudósok régóta úgy gondolták, hogy a vörös bolygó magja főként vas-kén ötvözetből lehet. Ahhoz, hogy ezt a hipotézist bebizonyíthassák, a Nisida Keiszuke által vezetett kutatócsoportnak közvetlen megfigyeléseket kellene végrehajtaniuk, ami rendkívül drága és veszélyes lenne, ezért úgy döntöttek, imitálni fogják a Marson lévő körülményeket és így fogják górcső alá venni a bolygó szeizmikus mozgásait. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Egy vas-kén ötvözetből álló anyagot az 1 500 Celsius-fokos olvadáspontjáig hevítettek fel, majd 13 gigapascalnak megfelelő magasnyomású préssel összenyomva modellezték a Mars rezgési aktivitását. Az eredmények rámutattak, hogy ez az ötvözet 4 680 méter per másodperc sebességű P-hullámokat generált, ami 13-szor gyorsabb volt, mint a földi hangsebesség.

A kutatók abban bíznak, hogy a tanulmányuk segítségével más tudósok könnyebben vizsgálhatják majd a Mars kérgét és magját.

„Ha a Mars magja a Földhöz hasonlóan szilíciumot és oxigént tartalmazna, akkor az azt valószínűsítené, hogy keletkezése során egy hatalmas kozmikus becsapódást szenvedhetett. Hogy pontosan hogyan is jöhetett létre a vörös bolygó? Szerintem nemsokára választ adhatunk erre a kérdésre.”

összegezte Nisida.

Közben érdekes sugárzásra lettek figyelmesek az asztronómusok:

https://liner.hu/galaxisunk-kozeperol-szarmazo-jeleket-fogtak-a-csillagaszok/