Újabb katasztrófától tartanak a csernobili atomerőmű környékén
Habár a csernobili atomerőmű már több mint 35 éve megsemmisült, az atomkatasztrófa következtében bizonyos radioaktív folyamatok mind a mai napig lejátszódnak a maradványok környékén.
A Science Magazine értesülései szerint a reaktorok mélyén tárolt uránüzemanyag maghasadási reakciók révén újból a felszínre szivárgott, ami annak a jele, hogy még mindig kémiai aktivitást mutat az atomerőmű annak ellenére, hogy valójában már le kellett volna állnia.
Szakértők parázsdarabokhoz hasonlították ezeket a fel-felbukkanó atomszikrákat, amelyek bármelyik pillanatban lángra lobbanthatják a komplexumot, ezáltal egy újabb tragédia következhetne be.
A kijevi ISPNPP nukleáris biztonsági szervezet megerősítette, valóban szivárgást érzékeltek a blokkoknál, melyek az elmúlt évek során felerősödtek, azt viszont nem tudták megállapítani, hordozhat-e magában potenciális veszélyeket az urán felszínre törése.
„Rengeteg a bizonytalanság az ügy kapcsán, sajnos még az atombaleset lehetőségét sem tudjuk kizárni” – mondta Makszim Szavaljev, az ISPNPP nyomozója a magazin megkeresésére.
Bármi is legyen az eset vége, az egészen biztos, hogy az ukrán szakemberek segíthetnek majd japán kollégáiknak a fukusimai Daicsii atomerőmű biztonságának megőrzésében, hiszen ha megoldják a felmerülő problémákat, azzal az utóbbi épületet is megmenthetik az újabb természeti katasztrófától.
Mindeközben Japán továbbra sem döntötte el, visszaengedjék-e a radioaktív tríciummal szennyezett vizet az óceánba – habár a kormány kiáll a visszaáramoltatás mellett, Kína és Dél-Korea is jelezte, készen állnak komoly szankciók bevezetésére, ha megvalósítják ezt a környezetszennyező lépést.