Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Újabb Hidegháború kirobbanására figyelmeztet a kínai elnök

Hszi Csin-Ping, Kína elnöke óva intett a világ nagyhatalmainak vezetőit, hogy egy „újabb Hidegháborút” robbantsanak ki, és arra kérte a vezetőket, hogy a koronavírus-járvány legyőzése érdekében egységesen lépjenek fel.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Világgazdasági Fórum/Pascal Bitz
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A kínai elnök a hétfői nap folyamán szólalt fel a Davosi Konferencián, beszédében úgy fogalmazott, hogy „a különböző klikkek formálása, egy újabb Hidegháború elindítása, egymás elutasítása, fenyegetése csak még mélyebb megosztottságba fogja taszítani a világot”.

Mint az Al Jazeera is megjegyzi, nem véletlen a beszédtéma, ugyanis Joe Biden amerikai elnök nemrégiben jelentette be, hogy tervei szerint újra közelebb hozza a szövetségeseket Amerikához, hogy sikerüljön ellenpontot képezni Kína növekvő befolyásával szemben. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Hszi Csin-Ping viszont úgy véli, ezek a Kína-ellenes politikai akciók minden nemzet érdekeit sértik, és végül az átlagemberek egészsége fogja látni ennek a kárát. A 25 percesre nyúló beszédében a diplomácia mellett érvelt, mint a jelenlegi kihívásokkal szemben megfelelő fellépés módja:

„Egy nyitott világgazdaságot kell építenünk, amiből kivesszük a diszkrimináló és kirekesztő szabályok, standardeket és mechanizmusokat, valamint le kell bontanunk a jelenleg meglévő akadályokat a kereskedelem, a befektetés és a technológia terén”

Hszi szerint a G20-at – amely a 19 leginkább fejlődő gazdaságú országokból és az Európai Unióból áll – meg kell erősíteni, hogy ez legyen a „globális gazdasági kormányzás legfőbb fóruma”, és ezen belül is szorosabb makrogazdasági koordinációra kell törekedni.

Elmondása szerint a világgazdaságát olyan szabályok által kell irányítani, amelyet minden nemzet elfogad, nem úgy, hogy néhány ország szabja meg a feltételeket. Hszi azonban nem nevezte meg, hogy konkrétan mely országokra gondol ezalatt.

A kínai elnök ezen felül megerősítette, hogy Peking tartja magát a korábban kijelentette klímacélokhoz, miszerint 2030-ra 65 százalékkal csökkentik a szénkibocsátásukat, valamint 2060-ra teljesen széntől független gazdaságuk lesz:

„Kirívóan nehéz munkát fog ez igénybe venni Kína részéről, hogy elérjük ezen célokat, de hiszünk abban, hogy amikor az egész emberiség léte a tét, akkor Kínának ki kell állnia a sorból és megfelelően cselekednie”

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.