Újabb gyógyszerről derült ki, hogy elősegítheti a koronavírus-fertőzöttek felépülését
A dél-koreai Celltrion biotechnológiai vállalat kísérleti antitestkészítményéről kiderült, hogy akár 44 százalékkal javíthatja a koronavírus-páciensek felgyógyulási időtartamát.
A dél-koreai Celltrion biotechnológiai vállalat kísérleti antitestkészítményéről kiderült, hogy akár 44 százalékkal javíthatja a koronavírus-páciensek felgyógyulási időtartamát.
A The Times of India hírportál arról írt, hogy a CT-P59 névre keresztelt gyógyszert hatósági jóváhagyással vészhelyzetekkor már használhatják az orvosok Dél-Koreában. Az első tesztfázis során 18 enyhe tüneteket produkáló koronavírus-páciensből 15-nél 44 százalékos javulást értek el a készítmény segítségével.
A CT-P59-cel kezelt koronavírusos betegek közül egyikük sem szorult kórházi ellátásra, valamint antivirális terápiát sem alkalmaztak náluk; a kísérleti gyógyszeres eljárást a szervezetük jól tolerálta, mellékhatások nem léptek fel.
A Celltrion jelenleg a második és harmadik tesztszakaszt tervezi, múlt hónapban pedig meg is kapták az ehhez szükséges engedélyeket az egészségügyi hatóságoktól, így a harmadik tesztfázist is később zavartalanul elindíthatják majd.
Az utolsó tesztelési szakaszt nagyjából ezer tünetmentes koronavírus-betegen, valamint Covidos személlyel érintkező önkéntesen végezhetik el Dél-Koreában. A terápia lényege, hogy az antitesteket a koronavírus felületére viszik fel, ezáltal meggátolják a kórokozót abban, hogy megfertőzze az egészséges sejteket.
A Celltrion még szeptemberben kezdte meg a gyógyszer gyártását, így nagyjából egymillió adagot tudnak leszállítani a klinikai tesztekben részt vevő hazai és tengerentúli érdeklődők számára.
A monoklonális antitestek lényegében lemásolják a szervezet által termelt ellenanyagok szerkezetét, és arra serkenthetik az immunrendszert, hogy leküzdje a koronavírust – ezen az elven működő szereket állított elő például az amerikai Eli Lilly, Roche, Novartis és Regeneron gyógyszeripari cég is.