Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,76 Ft
Euró
393,30 Ft
Font
458,49 Ft
Bitcoin
63,468 $

Tudományos áttörés: azonosították a vírus semlegesítésére képes antitesteket

E tudományos áttörés akár megoldást is jelenthet a két éve tartó globális koronavírus-járványra.

Fotó: Unsplash/Jeremy Bezanger
Orvostudomány

Borbély Fanni

Szerkesztő

A felfedezett antitestek ugyanis képesek arra, hogy semlegesítsék az omikront, de a tudósok azt állítják, ez a felfedezés a jövőbeli variánsok ellen is tökéletes védelmet nyújthat. A felfedezett antitestek a vírus tüskefehérjéjének azon részét célozzák meg, melyek a vírus mutációjától függetlenül is megmaradnak.

A tüskefehérjék az új típusú koronavírus egyik legfontosabb biológiai jellemzői, melyek lehetővé teszik a vírus számára, hogy a sejtekbe behatolva fertőzést okozzanak a szervezetben. David Veesler professzor, a Howard Hughes Orvosi Intézet kutatója megosztotta, az áttörés nagyban segítheti a koronavírus elleni védekezést a jövőben.

A professzor elmondta, ezek az antitestek széles körű semlegesítő hatással bírnak, és a tüskefehérjék azonosításával a jövőben olyan terápiák, kezelések és vakcinák válnak elérhetővé, melyek nem csupán a jelenleg domináns omikron, de a jövőbeli variánsok ellen is hatékony védelmet nyújthatnak – számolt be a Nature.

A felfedezést jegyző kutatók arra is szerették volna megtalálni a választ, hogy az omikron miért különbözik ennyire a többi variánstól, valamint annak kapcsán is vizsgálódtak, hogy miért terjed ilyen gyorsan. Megállapításaik szerint az omikron megdöbbentően sok, összesen 37 mutációt tartalmaz a tüskefehérjében, mely magyarázatot ad arra, hogy miért képes ilyen szélsebesen terjedni az emberek között.

Azonban a másik kérdés is kruciális, nevezetesen, hogy az omikron hogyan képes megfertőzni azokat, akik már megkapták a koronavírus elleni védőoltást: a kutatók szerint elképzelhető, hogy egy olyan emberben alakult ki az omikron variáns, aki nagyon hosszú ideig küzdött a betegséggel, immunrendszere legyengült, így a vírus is mutálódhatott szervezetében.

A másik feltételezés pedig az, hogy a vírus egy fajok közti terjedést eszközölt, oly módon, hogy egy emberről „átugrott” egy állatra, majd pedig vissza, ismét egy emberre. Egy nagyon fontos információt is megosztottak a kutatók a vírussal szembeni védelem kapcsán, ugyanis tesztelték a vakcinák hatékonyságát is, és azt találták, hogy az mRNS-vakcinák mind hatékony védelmet nyújtanak a vírussal szemben, azonban a Szputnyik V egyáltalán nem volt képes semlegesíteni a vírust.

A heves esőzések megrongáltak egy nigériai börtönt, több mint 100 rab szökött meg

A falak és a környező épületek is megrongálódtak a szokatlanul heves esőzések nyomán, a rabok pedig kihasználva a lehetőséget, megszöktek.