Tuberkulózis elleni gyógyszerrel megakadályozható a rákos sejtek elszaporodása
Egy speciális eljárás segítségével még a legagresszívebb, áttétek kialakítására képes rákszövetek burjánzását is meg lehet állítani.
A metasztatizált, vagyis áttétet okozó ráksejtek rendkívül gyorsan szaporodó, veszélyes szövetek, amelyek a kiindulási helyről hihetetlen sebesen képesek elterjedni, megtámadva ezzel az egészséges sejteket, melynek következtében újabb tumorok jönnek létre, melyekkel a szervezet képtelen megbirkózni, és még sugárkezeléssel, illetve kemoterápiával sem lehet őket visszaszorítani.
A brit Salford Egyetem kutatói rájöttek, hogy azért tudnak ezek a sejtek ellenállni a különböző kezeléseknek, mivel rengeteg energiát nyernek el az immunrendszertől, a tudósok pedig éppen ezt a tulajdonságát használták ki a metasztázisoknak.
Felfedezték, hogy a legtöbb energia átvitelére képes ATP molekuláktól hemzsegnek a metasztatizált sejtek, amiből arra a konklúzióra jutottak, hogy a legagresszívebbnek minősített daganatos szövetek ötször erélyesebbek ATP jelenlétében.
Innentől kezdve már könnyebb dolguk lehet a kutatóknak, hiszen az ATP termeléséért felelős mitokondriumok megcélzásával jelentősen lelassítható a ráksejtek szervezetben való elterjedése, így lényegében megtalálták a daganatokért felelős szövetek Achilles-sarkát.
Mivel az úgynevezett Sirturo tbc elleni gyógyszerben olyan hatóanyagok vannak, amelyek ezt a folyamatot baktériumok esetében megállítják, ezért megnézték, miként működne emberi ráksejteknél az eljárás. Az előzetes klinikai tesztek során kimutatták, hogy a gyógyszer energia-túltermelődést idézett elő a rákos szövetekben, és szerkezeti hibákat okozott, melyből kifolyólag a metasztázis 85 százalékának megálljt parancsolt.
Az egyszerű, ám annál hatásosabb ötlet egyelőre állati teszteken eredményesnek bizonyult, így hamarosan embereken is megvizsgálhatják a módszer effektivitását, és ha hatékonynak minősítik, akkor elképzelhető, hogy széles körben bevethetik az onkológiai praxisokban is.