Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Nagyon megy a matek Trumpéknál, mit csináljanak az ukránokkal és az oroszokkal

Nagyon megy a matek Trumpéknál, mit csináljanak az ukránokkal és az oroszokkal

Nagyon megy a matek Trumpéknál, mit csináljanak az ukránokkal és az oroszokkal
Donald Trump amerikai elnök beír a vendégkönyvbe az Ábrahámi Család Háza nevű épületegyüttesben tett látogatásán az Egyesült Arab Emírségek fővárosában, Abu-Dzabiban 2025. május 16-án. Az új komplexumban három világvallás imaháza: mecset, templom és zsinagóga épült az emberi testvériség és békés együttélés jegyében Ferenc pápa 2019-es emírségekbeli látogatása nyomán. A történelmi jelentőségű pápalátogatás alkalmával a néhai római katolikus egyházfő és Ahmed et-Tajeb, a kairói al-Azhar Egyetem szunnita nagyimámja Abu-Dzabiban aláírt egy, az emberi testvériségről szóló vallásközi egyezményt. Az Ábrahámi Család Házát a dokumentumban megfogalmazott közös értékekek és célkitűzések megtestesítéseként emelték a Szaadijat-szigeten. MTI/AP/Alex Brandon

Donald Trump amerikai elnök érezhető módon rendkívül óvatos Oroszországgal, bízván abban, hogy nem kell súlyos nyomásgyakorlást alkalmaznia velük szemben.

Nagy nap a mai, ugyanis az USA elnöke fontos telefonhívásra készül. Ukrajna és Oroszország vezetőjével is tárgyalni fog a nap folyamán, mellyel közelebb kerülhetünk a tűzszünethez. Ugyanakkor maga az amerikai elnök jelentette ki, ameddig nem találkozik orosz kollégájával, addig nem fog történni semmi.

Zelenszkij szerint az oroszok nem akarnak békét kötni, amit személyesen közölt JD Vance amerikai alelnökkel Rómában, a vatikáni eseményen. Az USA-nak lassan erélyesebben kell fellépnie, ha záros határidőn belül nem változnak a dolgok a jó irányba, de az egy igen kockázatos lépés is lehet.

Trump és Putyin találkozója elengedhetetlen

Az amerikai külügyminiszter szerint talán az egyetlen mód az orosz-ukrán megrekedt békefolyamat kimozdítására a közvetlen egyeztetés Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök között, ami hétfőn történhet meg – Marco Rubio erről a CBS televíziónak vasárnap Rómából adott interjúban beszélt.

A tárcavezető ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy ha nincs előrelépés az orosz és az ukrán fél között, akkor az amerikai kongresszusban szavazhatnak a Lindsey Graham republikánus szenátor által előkészített, Oroszország ellen súlyos szankciókat tartalmazó törvényjavaslatról, amely várhatóan akkora kétpárti támogatást élvez majd, amit elnöki vétóval sem lehet megakadályozni. Marco Rubio hangsúlyozta, hogy az orosz partner figyelmét hetekkel ezelőtt felhívták erre az eshetőségre.

Arról is beszélt, hogy a békeközvetítői szerepet illetően az elmúlt időszakban az Egyesült Államok már tett bizonyos visszavonulást, és nem lép fel kezdeményezőként. Ugyanakkor, ha a körülmények engedik, mindent elkövet, hogy egy asztalhoz ültesse a feleket – jelentette ki a külügyminiszter.

Marco Rubio kifejtette, hogy amennyiben azok az írott békejavaslatok, amelyek megosztásáról az orosz és az ukrán delegáció Isztambulban megállapodott, reális elvárásokat tartalmaznak, akkor előrelépés jöhet. Amennyiben viszont valószerűtlenek a két fél által támasztott feltételek, az Egyesült Államok más következtetésre jut. Megjegyezte, hogy a háború lezárásának folyamatában „szükséges bizonyos türelem„, elvesztegethető idő azonban nincs.

Liner/MTI